Flaga Chin – historia i symbolika

Flaga Chin nazywana jest przez Chińczyków 五星红旗 (wǔxīng hóngqí), co w języku polskim oznacza „czerwona flaga z pięcioma gwiazdami”. Jak wskazuje na to jej nazwa, flaga przedstawia pięć złotych gwiazd na czerwonym tle, ułożonych w jej lewym górnym rogu. Stosunek jej długości do szerokości wynosi 3:2. Flagę wprowadzono oficjalnie 1 października 1949 roku. W poniższym artykule skupimy się na symbolice oraz historii powstania flagi Chińskiej Republiki Ludowej.

flaga Chin

Flaga Chin – symbolika

Największa ze złotych gwiazd widniejących na chińskiej fladze położona jest przy jej lewym brzegu, a cztery mniejsze z nich tworzą półkole po jej prawej stronie. Ułożone są one w jednakowych odległościach zarówno od siebie jak i od dużej gwiazdy. Wszystkie z nich posiadają pięć ramion. Największa gwiazda ma symbolizować kierownictwo Komunistycznej Partii Chin. Pozostałe reprezentują jedność czterech klas ludności w Chinach, sklasyfikowanych przez Mao Zedonga: klasy robotniczej, klasy chłopskiej, drobnomieszczaństwa oraz narodowej burżuazji.

Kolorystyka flagi natomiast silnie wiąże się z chińską tradycją. Czerwony kolor w chińskiej kulturze oznacza szczęście, pomyślność oraz ogólny dobrobyt, więc jego wydźwięk jest pozytywny. Barwa ta powszechnie kojarzy się z Chinami. Podczas chińskich świąt najczęściej czerwone są dekoracje oraz lampiony, a także powszechnie znane chińskie koperty czerwonej barwy. 

Żółty to kolor cesarski, dawniej symbolizujący bogactwo i władzę, a także królewskość. Kiedyś była to barwa, którą mógł nosić tylko i wyłącznie cesarz, a złamanie tej zasady groziło surowymi karami. Żółty w chińskiej kulturze kojarzony jest również z osobą pierwszego cesarza Chin nazywanego Żółtym Cesarzem oraz z Żółtą Rzeką. Odnosi się także do powszechnego niegdyś określenia na Chiny – „żółta ziemia” .

Kolor czerwony na fladze może jednak także symbolizować rewolucję oraz przedstawiać powiązanie z ustrojem komunistycznym, a żółty to promień, który oświetla terytorium państwa chińskiego.

Szkolenie Online - Import z Chin

Flaga Chin – historia powstania

Zanim powstała obecna flaga Chińskiej Republiki Ludowej przedstawiająca 5 gwiazd na czerwonym tle, państwo chińskie posiadało również inne flagi w różnych momentach historycznych.

1. Flaga cesarstwa

Jedną z najstarszych chińskich flag była flaga używana za czasów panowania dynastii Qing. Była to ostatnia cesarska dynastia w historii państwa chińskiego, która została obalona podczas rewolucji Xinhai. Przyjęta w 1862 roku flaga z dynastii Qing przedstawiała smoka na żółtym tle i na samym początku miała kształt trójkąta. Prostokątny kształt flagi przyjęto w 1889 roku.

Flaga dynastii Qing od 1889 roku

flaga cesarstwa

2. Flaga Republiki Chińskiej

Lewy górny róg flagi został zaprojektowany przez Lu Haodonga, męczennika rewolucji Xinhai. Białe słońce na niebieskim tle nazywane jest w Chinach 青天白日旗 (qīngtiān báirì qí). Czerwone tło, które symbolizuje „czerwoną ziemię”, dodał w 1906 roku Sun Yatsen. Na początku flaga była banderą wojenną Chin, a flagą państwową stała się dopiero 17 grudnia 1928 roku. Wcześniej flaga Republiki Chińskiej była pięciokolorowa, a każda z barw symbolizowała inną grupę etniczną:

  • Czerwona: Chińczycy Han
  • Żółta: Mandżurowie
  • Niebieska: Mongołowie
  • Biała: Hui
  • Czarna: Tybetańczycy

Wcześniejsza flaga Republiki Chińskiej

flaga Republiki Chińskiej

Flaga Republiki Chińskiej od 1928 roku

flaga Tajwan

Po zwycięstwie w chińskiej wojnie domowej, trwającej od sierpnia 1927 roku aż do października 1949 roku, Mao Zedong proklamował powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Pokonany rząd Kuomintangu był zmuszony razem ze swoimi zwolennikami przenieść się na Tajwan. Wraz z tymi wydarzeniami, flaga Republiki Chińskiej stała się flagą Tajwanu i jest nią do dziś.

3. Obecna flaga Chińskiej Republiki Ludowej

Chińską flagę wybrano na drodze zorganizowanego przez władze konkursu. W lipcu 1949 roku władze chińskie ogłosiły w gazetach, że każdy chętny ma prawo przesłać swoją własną propozycję projektu państwowej flagi. Z ponad czterech tysięcy nadesłanych projektów, wyłoniona została flaga zaprojektowana przez pochodzącego z Szanghaju Weng Liansonga. Oficjalna wersja flagi różni się jednak nieco od oryginalnego pomysłu jej twórcy, ale wciąż przypisuje się mu jej zaprojektowanie. Zaakceptowanie projektu nastąpiło 27 września 1949 roku.

Oryginalny projekt przedstawiony przez Weng Liansonga

projekt flagi

Flaga Chin pierwszy raz została zaprezentowana podczas oficjalnej proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej, która odbyła się 1 października 1949 roku w Pekinie. Dzień ten stał się świętem narodowym w Chinach. Flagę zawieszono na Bramie Niebiańskiego Spokoju, aby wszyscy zebrani na placu Tianmen obywatele chińscy mogli ją zobaczyć. Każdego dnia o wschodzie słońca flaga Chińskiej Republiki Ludowej powiewa na szczycie masztu na placu Tianmen, a ściągana jest o zachodzie.

Obecna flaga Chińskiej Republiki Ludowej

flaga Chin

Flagi Hongkongu oraz Makau

Hongkong i Makau tworzą specjalne regiony administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej. Oznacza to, że mimo swojego położenia na terenie państwa chińskiego, posiadają one swój własny system prawny, gospodarczy oraz administracyjny, prowadzą osobną politykę celną i imigracyjną, a także posiadają odrębny od chińskiego system monetarny. Zarówno Hongkong jak i Makau mają również swoje własne flagi.

Jak widać poniżej, flaga Makau ma barwę zieloną. Widnieje na niej biały kwiat lotosu wraz z pięcioma złotymi gwiazdami tworzącymi nad nim w półkole. Każdy z płatków kwiatu ma symbolizować inną wyspę regionu, a lotos jako całość oznacza ludność. Pod nim znajduje się kilka białych linii, które prezentują fale morskie oraz most łączący wyspy. Złote gwiazdy symbolizują, że Makau jest częścią państwa chińskiego.

Flaga Makau

Makau

Hongkońska flaga przedstawia natomiast biały kwiat bauhinii na czerwonym tle. Na pięciu płatkach kwiatu również znajduje się pięć gwiazd, symbolizujących bycie częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Kwiat bauhinii jako całość, tak samo jak w przypadku kwiatu lotosu na fladze Makau, oznacza ludność regionu.

Flaga Hongkongu

Hongkong

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 30