Fabryki w Chinach a Chiński Nowy Rok

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć przygotowania do Chińskiego Nowego Roku. Choć w naszej części świata nie obchodzimy tego święta, importerzy każdego roku odczuwają jego wpływ na globalny handel. Chiński Nowy Rok, nazywany również Świętem Wiosny, to dla wielu chińskich pracowników jedyna okazja, aby wrócić do domu i zjednoczyć się z rodziną. Masowe powroty powodują wiele zawirowań, takich jak czasowe unieruchomienie pracy fabryk, opóźnienia w transporcie i inne. Chiński Nowy Rok ma ogromny wpływ na fabryki w Chinach, szczególnie na ich wydajność.

Fabryki w Chinach a Chiński Nowy Rok

Kiedy dokładnie obchodzony jest Chiński Nowy Rok?

Warto pamiętać, że tradycyjne chińskie święta odbywają się zgodnie z kalendarzem lunarnym, a nie gregoriańskim. W związku z tym każdego roku należy śledzić, kiedy przypadają. Chiński Nowy Rok wypada zazwyczaj w drugiej połowie stycznia lub pierwszej połowie lutego, przy czym 21 stycznia to najwcześniejsza możliwa data, a 20 lutego – najpóźniejsza.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że choć samo święto trwa kilka dni, to jego wpływ może sięgać nawet 4 tygodni. Jak to możliwe? Oficjalnie dni wolne od pracy obejmują jeden tydzień od dnia poprzedzającego Chiński Nowy Rok. Na przykładzie roku 2021 będzie to więc 11-17 lutego. Jednakże, przygotowania do obchodów zaczynają się już około 10 dni przed przerwą świąteczną. Wynika to z przyczyn logistycznych – wielu pracowników będzie musiało przebyć setki, a nawet tysiące kilometrów, aby wrócić do domu. Wielu z nich zostaje w rodzinnych stronach około tygodnia lub dwóch, co z kolei wydłuża czas powrotu do normy po świętach.

W kolejnych latach daty przypadania Chińskiego Nowego Roku prezentują się następująco:

2021 – 12 lutego (dni ustawowo wolne od pracy 11-17 lutego)

2022 – 1 lutego (dni ustawowo wolne od pracy 31 stycznia – 6 lutego)

2023 – 22 stycznia (dni ustawowo wolne od pracy 21-27 stycznia)

Jak wygląda sytuacja w Chinach w czasie Święta Wiosny?

Obchody Chińskiego Nowego Roku nazywane są największą doroczną migracją świata. Nie ma w tym określeniu przesady – w tym okresie odbywa się około 3 miliardów przejazdów rozmaitymi środkami lokomocji. Większość biletów na publiczne środki transportu wyprzedaje się na długo przed świętami – każdy chce przecież znaleźć się w tym czasie z rodziną. W Chinach spora część produkcji skupia się w wysoko rozwiniętym obszarze prowincji znajdujących się na wschodnim wybrzeżu kraju. Wiele pracowników fabryk migruje do nich w poszukiwaniu lepszych zarobków, jednak ich rodziny często pozostają w odległych regionach. Interaktywna mapka Baidu z 2015 roku pozwala zobrazować sobie skalę zjawiska noworocznych migracji:

Fabryki w Chinach a Chiński Nowy Rok - migracje
Źródło grafiki: Baidu

Poruszanie się po Chinach w czasie obchodów Święta Wiosny jest szczególnie utrudnione z powodu tłumów oraz małej dostępności wolnych rezerwacji. Odradza się odbywanie podróży biznesowych w tym okresie. Większość firm i sklepów zamyka się na czas świąt – podobnie punkty usługowe i większość banków. Powyższe czynniki mają duży wpływ na łańcuch dostaw i wymagają od importerów szeroko zakrojonych przygotowań. Poniżej opisujemy jak Chiński Nowy Rok wpływa na import z Chin i jak można się do tego przygotować.

Szkolenie Online - Import z Chin

Fabryki w Chinach a Chiński Nowy Rok

Jak obchody Chińskiego Nowego Roku wpływają na produkcję?

1. Zatrzymanie produkcji

Najbardziej zauważalnym i dotkliwym dla biznesu skutkiem obchodów Chińskiego Nowego Roku jest tymczasowe zamknięcie fabryk – niektórych nawet na cały miesiąc. Produkcja najczęściej zatrzymuje się około tygodnia lub dwóch przed świętem. Czasami nie zależy to od naszego kontrahenta – pamiętajmy, że wielu dostawców jest zależnych od podwykonawców. Wcześniejsze zamknięcie jednej fabryki może spowodować niespodziewane przerwanie łańcucha dostaw szybciej niż przewidywano.

Pracownicy biurowi najczęściej zostają w pracy kilka dni dłużej niż trwa produkcja, dlatego wciąż można się z nimi kontaktować w tym okresie. W dzień poprzedzający Chiński Nowy Rok nie będą już jednak prawdopodobnie dostępni pod telefonem.

2. Powolny powrót do działania

Powrót do normalnego działania fabryk również jest skomplikowanym procesem. Jak już wspominaliśmy, pracownicy najczęściej wracają do firm dopiero po tygodniu lub dwóch. Co więcej, nierzadko zdarza się, że część z nich po Święcie Wiosny bez uprzedzenia rezygnuje z pracy i nigdy nie wraca do fabryki. Okres po Chińskim Nowym Roku to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zmianę pracy. Stanowi to kolejne niemałe wyzwanie dla przedsiębiorców – w krótkim czasie muszą zatrudnić i wyszkolić wielu nowych pracowników. To z kolei tworzy kolejny kłopot związany z jakością wytwarzanych produktów.

Jeśli chodzi o pracowników biurowych, najprawdopodobniej będą dostępni już w ciągu kilku dni od zakończenia przerwy świątecznej. W większości fabryk produkcja ruszy po około 2 tygodniach od zakończenia święta.

3. Problemy z jakością

Wspomniane wcześniej zmiany kadrowe mogą mieć wpływ na tymczasowe problemy z jakością produktów. Przyczyną potencjalnych braków jakościowych może być też zawrotne tempo, w jakim fabryka po świętach musi zrealizować dużą ilość zamówień. W czasie, gdy produkcja jest zatrzymana, nagromadzone są już wcześniejsze zamówienia, a po ponownym otwarciu biznesu spływa dodatkowo wiele nowych. Po powrocie do działania trzeba więc szybko nadrobić stracony czas, co często odbija się na jakości wytwarzanych produktów. W okresie po Chińskim Nowym Roku należy przykładać szczególną uwagę do kontroli jakości.

Jakich utrudnień w transporcie można się spodziewać?

W czasie Chińskiego Nowego Roku branża transportowa boryka się z brakami kadrowymi z powodu powrotu pracowników do rodzinnych stron. Większość chińskich portów działa w tym czasie w znacznie ograniczonym zakresie. Szczególnie intensywny jest natomiast okres tuż przed Świętem Wiosny, kiedy to wielu importerów składa duże zamówienia, aby zrobić zapas towaru. Fabryki działają wtedy ze zdwojoną siłą, żeby zdążyć z produkcją, a popyt na usługi transportowe jest ogromny. Z jednej strony skutkuje to podniesieniem cen za przewóz towarów, a z drugiej – opóźnieniami.

Przepełnienie terminali w okresie przedświątecznym sprawia, że nie wszystkim ładunkom uda się trafić na pokład. Najspokojniejsi będą ci, którzy są w stanie zapłacić najwięcej i zapewnić sobie priorytet załadunku. Niektóre z kontenerów zostaną odłożone na późniejsze kursy, co może sprawić, że opuszczą Chiny dopiero po świętach. Dodatkowo, w czasie zintensyfikowanego ruchu w portach wydłużone mogą być także procedury celne.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Fabryki w Chinach Chiński Nowy Rok – jak się na to wszystko przygotować?

Chiński Nowy Rok stanowi niemałe wyzwanie dla importerów, szczególnie tych początkujących. Zbyt późne zorientowanie się w sytuacji może pozostawić przedsiębiorców bez odpowiedniej ilości towaru w magazynie na pierwsze miesiące roku. Kluczowe jest poczynienie odpowiednich przygotowań na długo przed tym trudnym dla handlu okresem. Przygotowaliśmy kilka porad, które mogą pomóc zaoszczędzić sobie stresu:

1. Możliwie jak najwcześniej złóż ostatnie zamówienie w roku.

Najlepiej byłoby to zrobić do listopada, a nawet wcześniej, ponieważ wliczyć należy czas produkcji oraz ewentualne przestoje związane z dużym ruchem w portach. Późne składanie zamówienia, tuż przed Chińskim Nowym Rokiem, jest właściwie bezcelowe. W takim wypadku towar i tak prędko do nas nie dotrze, a przygotowany w pośpiechu do wysyłki może być wadliwy.

2. Przemyśl dokładnie wielkość zamówienia.

Jak już wspominaliśmy, oficjalnie Święto Wiosny to tylko 7 dni, ale zastój w produkcji trwa około miesiąca. Dobrze byłoby przeanalizować sprzedaż w swojej firmie w poprzednich latach i przygotować prognozę, na jaką ilość danych towarów może być zapotrzebowanie w pierwszych miesiącach roku.

3. Uporządkuj kwestie finansowe przed Chińskim Nowym Rokiem.

W czasie świąt operacje bankowe, szczególnie między Chinami a zagranicą, są znacznie ograniczone. Dlatego najbezpieczniej będzie zająć się tą kwestią z wyprzedzeniem. Z drugiej strony, odradza się wpłacanie przed Chińskim Nowym Rokiem dużych zaliczek na rzecz niezweryfikowanych firm – nie wszystkie otworzą się ponownie po świętach.

4. Zaplanuj transport z wyprzedzeniem.

Jak już wspominaliśmy, większość importerów składa spore zamówienia przed Chińskim Nowym Rokiem, co prowadzi do natłoku kontenerów czekających na opuszczenie Chin oraz podwyższenia cen. Im wcześniej wszystko zaplanujesz i złożysz rezerwację ładunku, tym łatwiej unikniesz tych problemów. Upewnij się, że towar znajdzie się w porcie co najmniej 10 dni przed Świętem Wiosny.

5. Przywiązuj wagę do kontroli jakości zarówno przed, jak i po Chińskim Nowym Roku.

Wcześniej wyjaśniliśmy, jak obchody Święta Wiosny wpływają na jakość towarów po okresie świątecznym. Nie należy jednak zapominać o przedświątecznym okresie przygotowywania przez fabryki większych zamówień – w pośpiechu nietrudno o niedopatrzenia. Dlatego należy zachować szczególną czujność w kwestii jakości przez dłuższy czas.

6. Pozostawaj w ciągłym kontakcie ze swoim dostawcą.

Budowanie relacji jest w bardzo ważne w chińskiej kulturze biznesu. Zamówienia złożone przez stałych partnerów będą miały najwyższy priorytet w okresie przedświątecznym. Warto też konsultować się z chińskim partnerem w kwestii czasu wstrzymania przez niego produkcji – w poszczególnych firmach może to różnie wyglądać. W ten sposób będziesz w stanie precyzyjnie zaplanować swoje zamówienia.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 17