Import z Chin – Fabryka czy pośrednik?

Przy planowaniu importu towarów wiele osób rozpoczyna od decyzji, u jakiego źródła najlepiej je zakupić. Lepsza fabryka czy pośrednik? Obie opcje pozwalają na zakup towarów po dobrych cenach, jednak istnieją między nimi pewne różnice. W tym artykule staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i ułatwić proces wyboru pomiędzy fabryką (producentem) a firmą handlową (pośrednikiem) przy imporcie z Chin.

Fabryka czy pośrednik

Chińska fabryka czy pośrednik?

Współpraca z fabryką przy imporcie z Chin

Współpraca z fabryką jest jedną z opcji zakupu towarów przy imporcie. Wiele importerów ceni sobie taką formę zakupu dzięki temu, iż jest ona bezpośrednio u producenta produktów. Poniżej przedstawiliśmy zestawienie dobrych i złych stron przy wyborze tej formy zakupu dóbr do importu:

Plusy:

 • bezpośredni zakup u producenta
 • do pewnego stopnia bezpieczniejsza opcja
 • szansa na lepsze negocjacje dzięki niższym kosztom produkcji
 • możliwości produkcyjne stosunkowo duże w krótkim odstępie czasowym
 • szeroki wybór fabryk na terenie Chin i wyższa specjalizacja przy konkretnym produkcie
 • możliwość nawiązania relacji z producentem na przyszłość, na przykład przy ponownych zamówieniach

Minusy:

 • częsta bariera językowa – istnieje ryzyko, iż przedstawiciel fabryki, która nas interesuje, nie będzie posługiwał się językiem angielskim
 • zasadniczo wysokie MOQ – Minimum order quantity, czyli minimalna wymagana ilość zakupionych dóbr na zamówienie
 • częste kłopoty z ochroną własności intelektualnej w Chinach.
Szkolenie Online - Import z Chin

Współpraca z firmą handlową przy imporcie z Chin

Kolejną formą współpracy przy imporcie jest ta z pośrednikami, czyli firmami handlowymi na terenie Chin. Tutaj istnieją stanowcze różnice w porównaniu ze współpracą z fabrykami, czyli z producentami. Warto wziąć pod uwagę nasze możliwości i priorytety przy rozważaniu tej opcji, gdyż może się ona okazać mimo wszystko lepsza. Poniżej wymieniliśmy zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy współpracy z pośrednikiem:

Plusy:

 • zdecydowanie niższe MOQ, w porównaniu z MOQ przy współpracy z fabryką
 • lepsza komunikacja, większe szanse na kontakt z osobami posługującymi się językiem angielskim
 • większy wybór towarów w związku ze współpracą firm handlowych z dużą ilością fabryk
 • większy komfort przy późniejszym procesie importu, takim jak transport czy odprawa handlowa dzięki współpracy z pośrednikiem.

Minusy:

 • trudniejszy proces niezależnej kontroli miejsca produkcji oraz jakości towarów, a także samego procesu transportu już po zakupie towarów
 • bardzo duża ilość pośredników na rynku i w związku z tym duże ryzyko, iż niektórzy z nich nie są godni zaufania lub nie posiadają wystarczającego doświadczenia
 • wyższe koszta usług i prowizja, która często zależna jest od doświadczenia pośrednika w tej branży, co jest bardzo istotne przy procesie importu międzynarodowego
 • brak możliwości nawiązania długotrwałej relacji bezpośrednio z producentami, w związku z tym istnieją mniejsze szanse na przykład na otrzymanie informacji na temat produktów w przyszłości.

Fabryka czy pośrednik? Podsumowanie

Przed wyborem jednych z powyższych, warto spojrzeć na swoje możliwości zakupowe i wymagania w stosunku do importu. Jeżeli interesuje nas transport dużej ilości produktów i kontakcie bezpośrednim z producentem, warto rozważyć współpracę z fabryką. Pozwala to na sprawdzenie jakości towaru, na to, w jaki sposób jest on produkowany i również możliwa jest tutaj lepsza cena, biorąc pod uwagę, jaka ilość dóbr jest nabywana w fabryce.

Jeśli natomiast interesuje nas zakup mniejszej ilości produktów i wiemy, że mogą nas spotkać pewne trudności przy komunikacji lub późniejszych etapach transportu towaru, warto jest rozważyć pośrednika.

Przede wszystkim, nieważne jaką opcję wybierzemy, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności przy handlu zagranicznym. Warto jest sprawdzić, czy dana firma jest pośrednikiem, czy może producentem. Przy współpracy, pamiętajmy o poprawnym i dokładnym spisaniu kontraktu, weryfikacji, kontroli jakości towaru oraz zamówieniu próbek, aby uniknąć wszelkich wątpliwości, co usprawni cały proces.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2