Dni wolne w Turcji – jak wpływają na światową gospodarkę i handel?

Turcja to kraj, którego znaczenie w światowej gospodarce jest coraz większe. Najsilniej rozwiniętymi sektorami przemysłu w tym kraju są choćby tekstylia oraz przemysł samochodowy czy spożywczy. Skuszeni niskimi kosztami produkcji entuzjaści metody offshoringu, do których zaliczają się tak duże koncerny jak np. potentat odzieżowy INDITEX, decydują się przenieść swoje zakłady właśnie tam. Niekiedy jednak warto najpierw zasięgnąć wiedzy na temat realiów społeczno-kulturowych w danym kraju. Należy zweryfikować, czy aby na pewno system pracy, życia, czy choćby obchodzonych świąt i dni ustawowo wolnych odpowiada naszym planom. Turcja bez wątpienia należy do tej grupy krajów, gdzie okazji do świętowania jest naprawdę wiele, a większość z nich wiąże się z dniami wolnymi. Kiedy są dni wolne w Turcji?

Dni wolne w Turcji

Czas świąt oraz dni wolne w Turcji

Turcja może poszczycić się aż dwunastoma dniami ustawowo wolnymi od pracy w ciągu roku. Społeczność turecka bardzo poważnie traktuje tradycję oraz dziedzictwo kulturowe, a święta najczęściej spędza w gronie rodzinnym. W tym artykule postaramy się przybliżyć znaczenie oraz symbolikę tureckich świąt. Ponadto odniesiemy się do wpływu tak rozbudowanej tradycji na system pracy oraz podejście do interesów.

Szkolenie Online - Import z Chin

Dni wolne w Turcji: 1 stycznia – Nowy Rok

31 grudnia nie jest dniem oficjalnie wolnym, natomiast Turkowie często biorą tego dnia urlop, a sklepy zamykane są o wcześniejszych porach. Placówki publiczne, takie jak szkoły czy banki również mogą być nieczynne lub funkcjonować w zmienionych godzinach. Wieczorem, już w rodzinnym gronie, ma miejsce uroczysta kolacja. Podczas kolacji nie może zabraknąć pieczonego indyka oraz symboli noworocznych. Są to m.in. noworoczne drzewko przypominające europejską choinkę i obrazki przedstawiające Noel Baba, tureckiego odpowiednika Świętego Mikołaja. W miastach odbywają się także zorganizowane imprezy, co może się wiązać z problemami komunikacyjnymi na drogach.

W 1935 roku turecki rząd ustanowił 1 stycznia dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia obywatele Turcji spędzają czas w gronie najbliższych, ciesząc się z nadejścia Nowego Roku. Nie jest to jednak rdzennie tureckie święto, gdyż tradycje z nim związane to tak naprawdę fuzja zachodnich sposobów obchodzenia Nowego Roku oraz Święta Dziękczynienia.

23 kwietnia – Święto Niepodległości oraz Dzień Dziecka

Nie bez powodu te dwa święta odbywają się jednego dnia. Przyszłością narodu tureckiego są bowiem dzieci, które w przyszłości będą kontynuować przekazywanie wartości oraz tureckich tradycji. W 1920 roku pierwszy prezydent Turcji – Mustafa Kemal Ataturk – podkreślił znaczenie młodego pokolenia w wizji przyszłej Turcji, dlatego też tego dnia wypadają aż dwie okazje, aby świętować.

Tego dnia wszystkie ulice są udekorowane tureckimi flagami, a wielu rodziców zabiera swoje pociechy na zakupy lub uroczyste obiady. W szkołach oraz przedszkolach odbywają się uroczyste apele oraz przedstawienia przygotowane przez uczniów. Ich tematyka dotyczy kultury oraz historii Turcji.
Telewizja przez cały dzień nadaje kreskówki. Po południu na stacji TRT emitowane są oficjalne obchody Dnia Dziecka, podczas których można podziwiać występy tancerzy z całego świata.

W ten dzień szkoły oraz urzędy pozostają zamknięte, ale część sklepów oraz gastronomia funkcjonują w pełnym lub częściowo zmienionym wymiarze godzin.

Dzień dziecka w Turcji

1 maja – Święto Pracy

Historia tego święta jest bardzo burzliwa. Wcześniej ten dzień był zwany „Świętem Robotników”, a zdarzające się wtedy protesty często przeradzały się w zamieszki. W latach 1925-1935 obchody Święta Pracy były zakazane. Później wznowiono je pod nazwą „Dzień Kwiatów i Wiosny”. Do 1976 roku obchody co roku przebiegały spokojnie, jednak od tego czasu ponownie wznowiono demonstracje, a w 1977 roku na Placu Taksima w Stambule doszło do strzelaniny. Dopiero w 2009 roku zdecydowano się przywrócić święto do tureckiego kalendarza, już pod funkcjonującą do dziś nazwą.

Demonstracje oraz protesty odbywają się do teraz. Czasem wymykają się one spod kontroli i zmuszają służby porządkowe do interwencji. Osoby, które nie chcą brać udziału w tego typu wydarzeniach, decydują się na wyjazd za miasto na pikniki lub spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi.

Instytucje publiczne oraz szkoły w ten dzień nie funkcjonują, natomiast część sklepów oraz gastronomia są otwarte. Tego dnia nie warto jednak polegać na transporcie zbiorowym, ponieważ godziny widniejące w rozkładach, ze względu na demonstracje i utrudnienia z nimi związane, nie będą obowiązywać.

Dni wolne w Turcji: 21-23 kwietnia – koniec Ramadanu Eid al-Fitr

Co roku data święta jest inna, gdyż opiera się ona o kalendarz księżycowy. Dni świątecznego wypadają w pierwszych trzech dniach dziesiątego miesiąca księżycowego jako zakończenie Ramadanu – miesięcznego okresu poszczenia wśród wyznawców islamu. W 2023 roku obchody rozpoczną się 21 kwietnia.

Pierwszego dnia o brzasku, muzułmanie gromadzą się na zbiorowej modlitwie, podczas której dziękują za owocny czas postu. W tym czasie oddają się także odwiedzinom u znajomych oraz krewnych, a także obdarowują się wzajemnie prezentami. Wokół słychać słowa pozdrowieni „id mubarak”, co znaczy „błogosławionych świąt”.

Wśród bardziej zamożnych Turków powszechne jest obdarowywanie potrzebujących jałmużną, aby i oni mogli tego dnia zjeść obfitszy posiłek i radować się z innymi.

19 maja – Upamiętnienie Ataturka, Dzień Młodzieży oraz Dzień Sportu

Jak można zauważyć, Turkowie bardzo lubią łączyć różne święta. 19 maja to aż trzy specjalne okazje. Data 19 maja odnosi się do dnia, w którym to późniejszy założyciel Republiki Tureckiej, Mustafa Kemal Ataturk, przybył do Samsunu, aby wziąć udział w protestach w ramach sprzeciwu wobec podziału terenów upadłego Imperium Osmańskiego. Wydarzenia tamtego okresu nazywa się Wojną o Niepodległość.

Życzeniem Ataturka było ustanowienie 19 maja Dniem Młodzieży i Sportu. Drugi człon został dodany dopiero w 1981 roku, aby uczcić stulecie urodzin Wodza, choć jest to jedynie data symboliczna.

Jak można się domyślić, 19 maja jest także wolny od pracy. Tego dnia w każdym miejscu zawisają tureckie flagi oraz widnieją podobizny Ojca Turków. Odbywają się także marsze, demonstracje oraz liczne pokazy taneczne, sportowe oraz konkursy.

Szkolenie Online - Import z Chin

Dni wolne w Turcji: 28 czerwca – 1 lipca – Kurban Bajram – Święto Ofiarowania

To święto, wraz ze świętem Przerwania Postu, jest najważniejszym świętem w religii muzułmańskiej. Jest ono także obchodzone zgodnie z kalendarzem księżycowym, a data Święta Ofiarowania w 2023 roku to czas od 28 czerwca do 2 lipca.
Tego dnia Turkowie spędzają czas w gronie rodzinnym, a także wręczają sobie prezenty. Głównym elementem świąt jest zawierzenie Bogu i jego miłosierdziu, co też Turkowie czynią poprzez grupową bądź indywidualną modlitwę. W Święto Ofiarowania chętniej niż zwykle udziela się również jałmużny oraz przekazuje datki potrzebującym.

Święto Ofiarowania ma jedną, bardzo ważną zasadę – nie wolno w tym czasie używać siły, i to w żadnej formie, dlatego też ten czas jest wolny od pracy. Wielu Turków decyduje się na odbycie w tych dniach pielgrzymki do Mekki, aby złożyć rytualną ofiarę.

Dni wolne w Turcji

15 lipca – Dzień Demokracji i Solidarności Narodowej

Jest to bardzo młode święto, gdyż obchodzi się je dopiero od 2017 roku. W ten dzień mieszkańcy Turcji oddają cześć poległym oraz rannym w wyniku nieudanego zamachu stanu przeciwko ustrojowi demokratycznemu w Turcji. Na pamiątkę tych wydarzeń na ulicach zostają zawieszone flagi, a naród Turcji pogrąża się w zadumie nad przyszłością państwa oraz panującym między obywatelami wewnętrznym podziałem.

Dni wolne w Turcji: 30 sierpnia – Dzień Zwycięstwa

W tym dniu Turkowie świętują zwycięstwo nad Grekami w bitwie pod Dumplupinar w 1922 roku, zwane również Wielką Ofensywą. Było to ostatnie tak intensywne starcie militarne pomiędzy tymi dwoma krajami, po którym nastała era modernizacji oraz europeizacji Turcji.

Centralne obchody Dnia Zwycięstwa mają miejsce w Ankarze, podczas których prezydent składa kwiaty w mauzoleum Ataturka, a z armat zostaje oddana salwa honorowa. Pomniejsze uroczystości odbywają się również w innych miastach w kraju – są to zazwyczaj festyny i koncerty.

29 października – Dzień Republiki

Dla wielu Turków jest to najważniejsze święto narodowe. W zależności od tego, czy jest się zwolennikiem czy przeciwnikiem reform Ataturka, ten dzień można spędzić na wiele różnych sposobów. Od udziału w demonstracjach czy tradycyjnych procesjach po wybranie się na wieczorek poetycki lub koncert.

Data 29 października łączy się z wyborem Kemala Ataturka na prezydenta, a tym samym z oficjalnym uznaniem Turcji za republikę. Dzięki Ataturkowi zostało wprowadzonych wiele reform, do których należały:

  • rozpoczęcie używania kalendarza gregoriańskiego oraz alfabetu łacińskiego
  • oczyszczenie języka tureckiego z naleciałości arabskich.

Tego dnia władze Turcji szykują dla mieszkańców wiele atrakcji. Odbywają się festyny, koncerty, spotkania poświęcone tradycji czy pokazy tańca. W 2018 roku głównym punktem celebracji było otwarcie nowego lotniska w Stambule. Ciekawym fenomenem jest umiłowanie przez Turków wzoru podpisu, którym to Ataturk zatwierdził reformę piśmiennictwa. W Dzień Republiki wiele salonów tatuażu oferuje wykonanie tego wzoru bezpłatnie.

Dzień Republiki w Turcji

Wpływ dni wolnych w Turcji na handel międzynarodowy

Okres świąt oraz dni ustawowo wolnych od pracy to czas wypoczynku, ale i wzmożonego ruchu spowodowanego przemieszczaniem się ludności. Turkowie to bardzo rodzinny naród, co sprawia że często pokonują bardzo dalekie odległości, by świętować w większym gronie. Szczególnie podczas świąt Końca Ramadanu czy Dnia Ofiarowania, które trwają kilka dni, załatwienie czegokolwiek i zrobienie najprostszych zakupów może być bardzo kłopotliwe. Turkowie lubują się w braniu urlopu na kilka dni przed i po świętach. Miej na uwadze, że niektóre biznesy mogą działać bardzo nieregularnie, w zmienionych godzinach bądź wcale. Dobrym pomysłem jest zaznajomienie się z kalendarzem tureckich świąt i na jego podstawie planować spotkania biznesowe. W przeciwnym razie nasz turecki wspólnik z pewnością wybierze zjedzenie świątecznego obiadu wraz z rodziną zamiast spędzenia wolnego dnia na negocjacjach.

Sprawdź inne kalendarze krajów w Azji.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1