Dni wolne w Chinach 2022


Współpracując z Chińczykami, warto poznać ich kulturę. Święta w Chinach obchodzone są niezwykle hucznie i jest to tak naprawdę jedyny czas, gdy aktywności związane z pracą są całkowicie wstrzymywane. Decydując się na współpracę, planując podróż biznesową, oględziny fabryki, czy też import z Chin należy zaznajomić się z kalendarzem chińskich świąt, jednocześnie pamiętając, że większość z nich ma ruchome daty opierające się na kalendarzu księżycowym. Wiele restauracji i punktów usługowych jest zamykanych, fabryki całkowicie wstrzymują produkcję a sami Chińczycy wyłączają biznesowe telefony. Poznaj dni wolne w Chinach 2022.

Dni wolne w Chinach 2022

Dni wolne w Chinach 2022 r.

Chiński Nowy Rok (春节)

Dni wolne: 31 stycznia-6 lutego 2021 r.

Datę Chińskiego Nowego Roku, nazywanego także Świętem Wiosny, wyznacza się na podstawie kalendarza księżycowego. Przypada on między końcem stycznia a początkiem lutego. Jest to najhuczniej obchodzone święto, którego skala jest na tyle ogromna, że zjawisko okresowej migracji, jaka odbywa się w jego czasie, zyskało własną nazwę. Jest to chunyun (春运), czyli okres masowego przemieszczania się Chińczyków do rodzinnych domów w celu odwiedzenia krewnych. Ulice są zakorkowane, pociągi i samoloty przepełnione, punkty usługowe zamknięte, a ceny hoteli niesamowicie wysokie. Z tego powodu zaleca się nieplanowanie na ten czas podróży do Chin, a już na pewno nie podróży biznesowych. Ustawowo wolne od pracy jest 7 dni. Fabryki wstrzymują w tym czasie produkcję, a nasi partnerzy biznesowi będą nieosiągalni.

W 2022 roku Chiński Nowy Rok przypada na 1 lutego. Zacznie się wtedy Rok Tygrysa. Dni wolne zaczynają się 31 stycznia i trwają do 6 lutego.

Pod koniec stycznia Chińczycy zaczynają już przygotowania, należy posprzątać dom, aby wygonić złe duchy i przygotować noworoczną wieczerzę. Daniem głównym w tym dniu są pierożki jiaozi (饺子), które symbolizują jedność. Oprócz czystego domu Chińczycy dbają także o to, by wkroczyć w nowy rok z czystym kontem: spłacić długi, rozwiązać konflikty i doprowadzić sprawy do końca.
Ważnym elementem święta są czerwone koperty (hongbao, 红包), w których znajdują się pieniądze wręczane jako prezent. Można powiedzieć, że czerwień to motyw przewodni Chińskiego Nowego Roku, symbolizuje ona bowiem szczęście i bogactwo. Chińczycy odziani są w czerwone stroje, dom oblepiają czerwonymi chińskimi znakami, a ulice ozdobione są czerwonymi dekoracjami i światełkami. Chińczycy składają również ofiarę na domowym ołtarzu poświęconym swoim przodkom i dopiero po zmroku wychodzą na ulicę, aby podziwiać pokazy sztucznych ogni.

Czerwona koperta na Chiński Nowy Rok

Święto Zmarłych (清明节)

Dni wolne: 3-5 kwietnia 2021 r.

Jednym z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu jest święto Qingming (清明), obchodzone 106 dnia po zimowym przesileniu dnia z nocą. Przed świętem należy odwiedzić rodzinne groby, by je uprzątnąć. Następnie składa się ofiary w postaci ulubionych potraw i wina zmarłych. Kultywuje się również tradycję palenia specjalnych papierowych pieniędzy i innych przedmiotów z papieru (w dzisiejszych czasach nawet limuzyn i willi). Bez ofiar duchy przodków głodowały i udręczone napadały na ludzi.

Według tradycji należy następnie złożyć hołd w postaci trzykrotnego pokłonu. Rytuał ten ma na celu nie tylko pomóc zmarłym prowadzić szczęśliwe życie w zaświatach, ale także przebłagać zbłąkane dusze, by nie prześladowały żywych.

Każde tradycyjne domostwo posiada własny poświęcony przodkom ołtarzyk. Zazwyczaj znajduje on się na ścianie naprzeciw drzwi wejściowych. Znajdują się na nim, między innymi, zdjęcia zmarłych krewnych. Obowiązkiem domowników jest dbanie o duchy, poprzez dostarczanie im pokarmów ofiarnych i informowanie ich o ważnych wydarzeniach rodzinnych, jak np. zaręczyny, śluby czy pogrzeby.

W 2022 roku święto to wypada 5 kwietnia. Chińczycy otrzymują 3 dni wolnego (3-5 kwietnia). Można spodziewać się wtedy zamknięcia banków i urzędów.

Szkolenie Online - Import z Chin

Święto pracy (劳动节)

Dni wolne: 1 maja 2021 r.

Święto pracy jest nam dobrze znane. Do 2008 roku w Chinach trwało ono 7 dni, jednak rząd zdecydował się na skrócenie obchodów do 3 dni. W okresie rewolucji kulturalnej, dni te uznawano za jedne z najważniejszych w kraju. Organizowano wówczas wiece i demonstracje publiczne.
Obecnie podejście Chińczyków do Święta Pracy jest bardzo podobne do polskiego. Jest to czas na spotkania z rodziną oraz na wzięcie udziału w festynach. Bardzo powszechne są uliczne występy, spotkania w parkach i oddawanie się różnym formom rozrywki. Jest to święto nieruchome, obchodzi się je więc co roku 1 maja – tak jak na całym świecie. Przed odwiedzeniem w tym czasie Chin należy pamiętać, że wiele atrakcji jest zatłoczonych, a firmy są nieczynne.

Święto Smoczych Łodzi (端午节)

Dni wolne: 3-5 czerwca 2021 r.

Święto Smoczych Łodzi przypada 5 dnia 5 miesiąca kalendarza księżycowego, dzięki czemu zawdzięcza swoją drugą nazwę – Podwójnej Piątki (五五, wuwu). W 2009 roku święto to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dla Chińczyków są to dni wolne, które należy spędzić z rodziną. Tradycyjną potrawą są zongzi (粽子), czyli trójkątne kleiki ryżowe zawinięte w liście bambusa lub trzciny. W zależności od regionu czy upodobań, będą one miały inny smak. Ich nadzienie może być słodkie z pastą z czerwonej fasoli bądź też słone z wieprzowiną, krewetkami, lub kaczką. Jest to także czas na odstraszanie duchów i wieszanie chroniących amuletów. Najważniejszym elementem tego święta są natomiast wyścigi smoczych łodzi, które cieszą się ogromną popularnością. W dużych miastach, takich jak Pekin czy Kanton, w tych dniach spodziewać się można wyjątkowych tłumów.

Według legendy święto obchodzi się ku czci poety Qu Yuana, który w 278 r. p.n.e. miał rzucić się do rzeki Miluo, by w ten sposób okazać swoją rozpacz i żal sytuacją polityczną kraju. Miejscowi rybacy wskoczyli na łodzie, by odnaleźć tonącego poetę. Wrzucali do rzeki kulki ugotowanego ryżu, mając nadzieję, że najedzone ryby nie ruszą jego ciała. Od tego właśnie zrodziła się tradycja przyrządzania zongzi. Łódki użyte do poszukiwań zapoczątkowały tradycję wyścigu smoczych łodzi, a samo święto nazywane jest czasem także Dniem Poety.

W 2022 roku święto to wypada 3 czerwca, a wolne trwa od 3 do 5 czerwca.

Dni wolne w Chinach - Święto Środka Jesieni zongzi

Święto Środka Jesieni (中秋节)

Dni wolne: 10-12 września 2022 r.

Święto Środka Jesieni przypada na piętnasty dzień ósmego miesiąca kalendarza lunarnego, w pełnię Księżyca. W 2022 roku będzie to 10 września. Chińczycy mają w związku z tym 3 dni wolne od pracy.

Historia tego święta sięga trzech tysięcy lat, kiedy to każdej jesieni władcy Państwa Środka składali ofiary księżycowi. Chińczycy wierzyli, że księżyc i jego ruch mają wpływ na zmieniające się pory roku i plony. Podczas składania ofiar mieszkańcy kraju dziękowali więc za zebrane dobra i prosili o to, żeby kolejny rok był bardziej obfity od obecnego.
Tradycyjną potrawą tego dnia są słynne ciasteczka księżycowe. Ich okrągły kształt symbolizuje księżyc oraz rodzinę. Święto to jest dla Chińczyków okazją na spędzenie czasu z bliskimi, a ciasteczka stanowią pięknie zdobiony prezent.

Chińskie Święto Narodowe (国庆节)

Dni wolne: 1-7 października 2021 r.

To jedno z chińskich świąt niezależnych od kalendarza księżycowego. Przypada ono na 1 października – dzień, w którym w 1949 roku na placu Tiananmen została utworzona Chińska Republika Ludowa. Z okazji tego święta, Chińczycy dostają aż siedem dni wolnego (1-7 października). Dni te nazywane są Złotym Tygodniem. Przeznaczone są zazwyczaj na spotkania z rodziną, podróże i zabawę. Podobnie jak w przypadku reszty świąt, zamykane zostają wtedy urzędy, fabryki i firmy.

Dni wolne w Chinach 2022 – jak się przygotować?

Jak zostało to już wspomniane, należy zaznajomić się z kalendarzem chińskich świąt, mając na uwadze to, że co roku będzie on wyglądał inaczej. Ważne jest by upewnić się, że zamówiony towar uda się wyprodukować na kilka dni przed rozpoczęciem święta. W przeciwnym razie, mimo że produkcja towaru dobiegła końca, nie zostanie on wysłany aż do momentu, w którym Chińczycy wrócą do pracy. Warto tutaj wspomnieć także, że wielu Chińczyków planuje sobie urlopy w taki sposób, by mieć jak najwięcej dni wolnego.

Ważnym jest więc to, aby zweryfikować czas produkcji. W momencie składania zamówienia dostawca podaje wstępną datę jej zakończenia. Jeśli okaże się, że data ta jest np. po 1 października w czasie trwania Święta Narodowego, możemy założyć, że dostawca nie uwzględnił świąt w kalkulacji. Możemy być wtedy pewni, że czas produkcji znacznie się wydłuży. Dlatego należy planować import z wyprzedzeniem, z uwzględnieniem dni wolnych oraz potencjalnych opóźnień.

W okresie przedświątecznym w chińskich fabrykach łatwo o towary gorszej jakości lub niekompletne zamówienia. W tym okresie szczególnie zalecamy przeprowadzenie kontroli jakości.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3