Czy warto importować z Chin?

Chiny od lat są centrum zainteresowania importerów. Państwo Środka od lat nosi miano „fabryki świata”, gdzie znajdziemy producentów towarów z najróżniejszych branż. Proces importu wiąże się jednak z wieloma wymaganiami i formalnościami. Pojawiają się również komplikacje związane z odległością partnerów biznesowych lub potrzebą dobrej kontroli jakości by sprawdzić, czy towary są produkowane zgodnie z naszymi wymaganiami. W takim razie, czy warto podjąć się importu z Chin? Czy może zarówno oferta produktów jak i sam koszt importu przestały być dla zachodnich kontrahentów opłacalne? W poniższym artykule przedstawimy osiem powodów, dla których warto zainwestować w import z Państwa Środka.

Czy warto importować z Chin

Czy warto importować z Chin?

Dobre ceny produktów z Chin

Jest to prawdopodobnie najbardziej oczywisty powód, jednak mimo to warto wspomnieć o korzystnych cenach, z którymi spotkamy się w Chinach. Mimo podwyżek na przestrzeni ostatnich lat, dalej możemy znaleźć produkty, które w Chinach kupimy za kilka dolarów, a w Polsce sprzedamy z wysoką marżą nawet za kilkadziesiąt złotych. Na chińskich produktach bardzo łatwo zarobić, jednak jedynie w momencie, gdy umiejętnie podchodzimy do wyboru produktu. Nie każdy towar będzie dla nas opłacalny, dlatego warto zainteresować się kilkoma różnymi kategoriami, tak aby wybrać najlepszą z nich.

Zobacz, ile wynoszą koszty importu z Chin.

Szeroki wybór branż w Chinach

Chiny nie bez powodu mają miano „fabryki świata”. Znajdziemy w nich dostawców, producentów czy agentów w takich branżach jak elektronika użytkowa, odzież, produkty medyczne, akcesoria domowe, meble oraz wiele innych. Są to ogromne branże, które ze względu na jakość swoich produktów oraz ich różnorodność, stale przyciągają nowych klientów.

Doświadczenie i jakość

Pogłoski dotyczące słabej jakości chińskich produktów od lat krążą na zachodzie. Chińskiej produkcji, która rozpoczęła się w latach 90. XX wieku zdecydowanie można było wiele zarzucić. Na przestrzeni lat, kiedy Chiny zdobyły bardzo duże doświadczenie w produkcji oraz rozwoju technologicznym, jakość towarów znacznie się poprawiła. Firmy chińskie, dzięki współpracy z zagranicznymi klientami, rozwinęły swoją produkcję, aby dostosować się do wymagań rynku. Kupimy u nich produkty zarówno o niskiej jakości, jak i te o wysokiej. Należy jednak pamiętać, że jakość jest również zależna od ceny, dlatego zanim rozpoczniemy cały proces importu, skontaktujmy się z wieloma różnymi producentami, aby porównać między sobą kilka produktów tej samej kategorii. Jakość produktu zależy często właśnie od importera, od skuteczności negocjacji i dopilnowania wymagań.

Chińskie innowacje

W Chinach możemy również znaleźć wiele nowości, które dopiero wchodzą na rynek. Możemy je spotkać najczęściej na targach międzynarodowych – takich jak Canton Fair – gdzie zapoznamy się z szeroką gamą różnorodnych towarów. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z importem, warto udać się na podobne targi, aby nie tylko poszukać pomysłu na produkt, ale również zapoznać się z innymi kontrahentami. Każdy moment jest dobrą okazją do poszerzenia naszych znajomości biznesowych, szczególnie tych z chińskimi przedsiębiorcami.

Szkolenie Online - Import z Chin

Nisza rynkowa

Bardzo ważne jest znalezienie dla siebie odpowiedniej niszy, w której nie tylko poczujemy się pewnie, ale również która będzie dla nas opłacalna. Z Chin możemy importować wiele produktów, jednak najłatwiej zająć się tymi, z którymi będziemy dobrze obeznani. Dlatego warto zainteresować się towarami, którymi interesujemy się osobiście lub które są częścią naszego codziennego życia – jeżeli mamy w domu pupila, możemy zainwestować w import akcesoriów zwierzęcych.

Jednak pamiętajmy, aby wybierać produkty również pod kątem wygody transportu. Jeżeli chcemy zająć się towarami dużych wymiarach, takich jak łóżka, stoły czy szafy, pamiętajmy, że ze względu na ich gabaryty transport może być droższy i bardziej skomplikowany.

FCL i LCL

FCL jest skrótem od Full Container Load i występuje przy pełnym załadunku. W odróżnieniu od LCL, FCL wykorzystuje jeden klient, który zapełnia kontener jedynie swoim produktem. LCL oznacza Less Container Load i jest związany z transportem drobnicowym. Oznacza to, że nasz ładunek zajmuje jedynie część kontenera, który jest podzielony między kilka klientów.

Pierwszy import niekoniecznie musi być związany z zakupem dużej ilości produktu na raz. Jeżeli czujemy się pewnie z wyborem towaru oraz mamy możliwości finansowe, oczywiście możemy zapełnić naszym zamówieniem cały kontener. Jednak, jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić, warto pamiętać, że istnieje również opcja transportu drobnicowego.

Zobacz omówienie FCL i LCL.

Transport z Chin i logistyka

Chiny mają bardzo rozwinięty transport lądowy oraz powietrzny nie tylko pod kątem sprowadzania produktów, ale również w przypadku podróży prywatnych. W przypadku poruszania się po Chinach, najlepiej wybierać kolej oraz samolot. Jest to nie tylko ułatwienie, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie poruszać się po państwie, ale również sam transport produktów będzie o wiele wygodniejszy. Logistyka w Chinach stale ulega zmianie, co możemy zauważyć między innymi na modernizacji Jedwabnego Szlaku, dzięki któremu połączenie z Europą będzie jeszcze lepsze.

Zagłębia produktowe w Chinach

Jeżeli znajdziemy dla siebie odpowiednią niszę, kolejnym krokiem będzie wybranie się do zagłębi produktowych. Takie miejsca produkują wiele towarów, rozpoczynając od zwykłych zabawek, kończąc na meblach czy elektronice użytkowej.

Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał Państwa wątpliwości dotyczące importu z Chin. Nie bez powodu największe firmy decydują się produkcję swoich towarów właśnie w tym państwie. Chiny będą dla nas najbardziej opłacalną współpracą zarówno pod kątem generalnych kosztów jak i szerokiej oferty produktów.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

3 / 5. Ilość głosów: 2