Co warto eksportować do Chin?

Rynek chiński to nie tylko tysiące marek i firm, ale i również ogromna liczba konsumentów licząca w 2022 roku już ponad 1,4 mld osób. Wiele krajów dostrzega potencjał rynku tego kraju i w ostatnich latach kraje takie jak Stany Zjednoczone, czy Japonia stały się jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla Chin. Ostatnio zainteresowanie rynkiem chińskim rośnie również w Polsce. W poniższym artykule dowiesz się, co warto eksportować do Chin i na co zwrócić uwagę przy wprowadzaniu produktów na rynek chiński.

Co warto eksportować do Chin

Co warto eksportować do Chin?

Biorąc pod uwagę wielkość rynku chińskiego, odpowiedź to oczywiście – tak, opłaca się sprzedawać na rynku chińskim. Szacuje się, że w roku 2021 wartość eksportu w Chinach wyniosła około 340,5 biliona dolarów. Oznacza to wzrost eksportu o ponad 20% w porównaniu z danymi z 2019 roku. Jednym słowem, eksport na rynek chiński jest niezaprzeczalnie opłacalny, a chiński rynek jest miejscem, w którym po prostu należy się znaleźć, biorąc pod uwagę prognozę na przyszłe lata i szybkość oraz stabilność wzrostu rynku Państwa Środka. Wszelkie firmy odzieżowe, elektroniczne czy samochodowe są tego świadome i z roku na rok przygotowują kolejne kampanie reklamowe przeznaczone dla chińskich konsumentów.

Co Polska eksportuje do Chin?

W ostatnim roku eksport z Polski do Chin z pewnością wzrósł. W 2020 roku wartość eksportu do Chin wyniosła około 13,2 mld złotych. Stanowiło to 1,3% ogólnej wartości eksportu z Polski. Pod względem wartości eksportu, Chiny znajdują się na 19. miejscu na liście największych eksporterów. Jest to bardzo niska wartość w porównaniu z importem z Chin do naszego kraju. Import z Chin jest bowiem około 10-krotnie wyższy niż eksport do kraju Państwa Środka. Również w zestawieniu z innymi krajami, wartość eksportu z Polski dla Chin jest stanowczo wciąż niska. Polska bowiem zajmuje około 1% w strukturze eksportu w tym kierunku.

Głównymi towarami eksportowanymi z Polski do Chin są wszelkie maszyny, urządzenia elektryczne i elektrotechniczne oraz surowce. W latach 2018-2020, maszyny oraz urządzenia stanowiły 31% wartości polskiego eksportu do Chin. Drugą z kolei kategorią były metale nieszlachetne oraz miedź – z wartością 24%. Pozostałe produkty takie jak, tworzywa sztuczne, meble, drewno, sprzęt transportowy oraz produkty pochodzenia zwierzęcego stanowiły kolejno po około 5-10%.

Szkolenie Online - Import z Chin

Dlaczego eksport z Polski do Chin nie rośnie tak szybko?

W cyklicznej Ankiecie Rocznej z 2021 roku Narodowy Bank Polski zawarł istotne pytania poruszające kategorię eksportu do Chin. Na podstawie ankiety można stwierdzić, iż polskie firmy eksportujące do Chin charakteryzują się zdecydowanie wielkością oraz większymi powiązaniami międzynarodowym, niż eksporterzy obejmujący inne kraje. W ankiecie padło dość istotne pytanie o to, jakie problemy napotykają zazwyczaj polscy eksporterzy podczas wysyłania produktów do Państwa Środka. Zdecydowanie najczęściej udzielaną odpowiedzią były wysokie koszty transportu produktów oraz konkurencja cenowa ze strony innych dostawców. W 2021 roku bowiem, ceny transportu między Chinami a Europą drogą morską wzrosły o ponad 600% w porównaniu z rokiem poprzednim. Było to spowodowane przede wszystkim pandemią koronawirusa, która znacznie wpłynęła na logistykę w transporcie. Kolejną częstą odpowiedzią – bowiem zadeklarowała ją co 4 firma eksportująca do Chin, były niejasne przepisy i procedury na rynku chińskim.

Eksport do Chin
obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/polski-eksport-do-chin-nie-w-pelni-wykorzystany-potencjal

Co warto eksportować do Chin? – 5 branż

W ostatnim roku eksport z Polski do Chin z pewnością wzrósł w porównaniu do ostatnich lat. Jednymi z najbardziej opłacalnych branż, które cieszą się dużymi obrotami po wprowadzeniu eksportu na teren Chin to z pewnością żywność, napoje i alkohol. W eksporcie do Chin z Europy w 2020 roku produkty mleczne, nabiał czy miód stanowiły około 1,8 miliona dolarów.

Na podobnym miejscu znajdowały się wszelkie napoje i alkohole, licząc 1,9 miliona dolarów dochodów. Przed rozpoczęciem sprzedawania żywości do Chin, należy jednak wziąć pod uwagę wszelkie wymogi i regulacje, aby uniknąć wszelkich trudności w eksporcie, które mogłyby spowodować potencjalne straty firmy. Zapoznanie ze wszelkimi zasadami i normami obowiązującymi na rynku Państwa Środka, mogą znacznie wpłynąć na naszą korzyść. Kolejnym elementem wiążącym się z rozważaniem wprowadzania produktów na rynek chiński jest ogromna konkurencja, z która należy się liczyć.

Kolejną branżą cieszącą się dużą popularnością w kategorii eksportu na rynku Chin, jest zdecydowanie odzież. Tutaj istotną kwestią jest rezerwacja znaku handlowego, aby mieć pewność, iż unikniemy wszelkich problemów już na miejscu.

Dosyć istotną branżą są również produkty cyfrowe, które są przeciwieństwem dość powszechnie znanych produktów fizycznych. Mowa o wszelkich filmach, oprogramowaniach czy systemach. Tutaj, dużą przewagą jest, chociażby niska cena transportu, gdyż są to produkty wirtualne. Jedną z sukcesywnych firm zajmujących się tą branżą jest CD Projekt Red, który sprzedaje gry komputerowe na rynek chiński, ale nie tylko.

Ostatnią, lecz nie mniej ważną branżą są produkty dla dzieci. Biorąc pod uwagę liczebność społeczeństwa chińskiego, można mieć pewność, że rynek jest pełen konsumentów produktów dziecięcych.

Chiński klient – na kim warto się skupić?

Generacja Z to grupa klientów, która z pewnością jest najbardziej pożądana. Zakłada się, że w przeciągu kolejnych 5 lat generacja Z będzie napędzać gospodarkę, wydając najwięcej. Przez politykę jednego dziecka, pokolenie Z wychowywane było w sposób bardzo skrupulatny i jako najważniejszy członek rodziny. Przez to, pokolenie to wydaje więcej i zdecydowanie chętniej. Na podstawie badań przeprowadzonych przez OC & C Strategy Consultants, chińska generacja Z wydaje aż 15% z budżetu domowego. Jest to bardzo duża liczba, w porównaniu z pokoleniem Z w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Podsumowanie

Rynek chiński kryje w sobie zdecydowanie wiele potencjału, który od wielu lat wykorzystywany jest przez wiele firm dookoła świata. Mimo potrzeby uwzględnienia regulacji i przepisów dotyczących eksportów przed wkroczeniem na ten rynek należy mieć świadomość, że czeka na nas zdecydowany sukces i duże zarobki, których wartość nie jest porównywalna do eksportu w żadnym innym kierunku.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1