Co sprowadzać z Chin

Specyfika importu z Chin zmieniała się znacząco na przestrzeni ostatnich dekad. Sprowadzanie pełnych kontenerów tanich dóbr niskiej jakości w latach 90. XX w. zostało w dużej mierze zastąpione przez import produktów o dobrym stosunku jakości do ceny i innowacyjnych. Chiny zajmują drugie miejsce wśród krajów, z których pochodzą dobra importowane do Polski. Odnalezienie odpowiedniej niszy jest więc kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. W artykule podpowiadamy, co warto sprowadzać z Chin, a czego lepiej unikać.

Co sprowadzać z Chin

Co sprowadzać z Chin? – popularne branże

Obecnie wśród artykułów importowanych z Chin znajdziemy zarówno drobne przedmioty o niskiej wartości, jak i skomplikowane mechanizmy. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze branże importu z Chin:

1. Urządzenia elektryczne i elektroniczne

Wśród najczęściej sprowadzanej z Chin elektroniki znajdziemy smartfony, smartwatche, opaski sportowe, głośniki, kamery, słuchawki, drobne akcesoria, roboty odkurzające, oświetlenie czy elektronikę samochodową. Spektrum produktów jest naprawdę spore, ale należy pamiętać o zgodności z dyrektywami i innych ograniczeniach, o których pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

2. Maszyny i urządzenia mechaniczne, części samochodowe

Import maszyn z Chin cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce, na co wpływa m.in. ich dobra jakość i konkurencyjne ceny. Sprowadzać można na przykład piły, wiertarki czy klimatyzatory. Chiny są światowym liderem również jeśli chodzi o produkcję części samochodowych. Także w przypadku importu maszyn i części należy pamiętać o wielu normach i obowiązkach importera, m.in o umieszczeniu tabliczki znamionowej.

3. Odzież

Choć z powodu niższych kosztów produkcji wielu importerów odzieży decyduje się na zamawianie w innych krajach Azji, ubrania z Chin wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością. Najwięcej zysku może przynieść sprowadzanie hurtowych ilości odzieży i odsprzedaż w Polsce. Markowe produkty oferowane w niskich cenach powinny jednak wzbudzić naszą nieufność, ponieważ najprawdopodobniej to podróbki.

4. Zabawki i gry

Ze względu na duży popyt i łatwość transportu, import zabawek i gier z Chin jest jedną z opłacalnych branży importowych. Wśród ofert producentów znajdziemy zarówno minimalistyczne zabawki z naturalnych materiałów, jak i zabawki interaktywne oraz edukacyjne. Dobrą formą rozeznania się w ofertach są przeróżne targi branżowe.

Należy pamiętać, że jako przeznaczone dla dzieci, zabawki wymagają wielu certyfikatów, m.in. CE i RoHS. Sprawia to, że jest to branża rekomendowana tylko doświadczonym importerom.

5. Artykuły wyposażenia wnętrz, małe AGD

W tej szerokiej kategorii mieści się wiele różnych artykułów, takich jak meble, dekoracje czy sprzęt AGD. Cło na wymienione produkty jest stosunkowo niskie, co jest zaletą tej branży importowej. Jeśli chodzi o AGD, ze względu na wysokie koszty transportu najłatwiejsze jest sprowadzanie sprzętu małogabarytowego. Z kolei import mebli i dekoracji wydaje się świetnym pomysłem z uwagi na rosnące zainteresowanie Polaków urządzaniem atrakcyjnych wizualnie wnętrz.

6. Produkty dla zwierząt

Produkty, gadżety i ubrania dla zwierząt są kolejnym rosnącym polskim rynkiem. Coraz więcej właścicieli stawia na aktywny rozwój swoich pupili lub dzielenie się ich zdjęciami i filmikami w mediach społecznościowych. Wśród ofert chińskich sprzedawców znajdziemy produkty typowe, takie jak na przykład legowiska, ale też innowacyjne, na przykład obroże z funkcją GPS. Więcej o imporcie produktów dla zwierząt możesz dowiedzieć się z naszego artykułu.

7. Wyroby medyczne, aparatura

To kolejna branża dla doświadczonych importerów. Rynek chiński to źródło importu wielu rodzajów wyrobów medycznych, od najprostszych, takich jak patyczki diagnostyczne, do skomplikowanych aparatur. Co warte zaznaczenia, cło na tego typu artykuły wynosi 0%. Jak można się domyślić, nie jest to jednak łatwy import. Przy sprowadzaniu wyrobów medycznych do Unii Europejskiej trzeba dopełnić wielu formalności.

8. Galanteria, biżuteria, obuwie

Jest to kolejna branża, która swoją popularność zawdzięcza niskim cenom towaru i łatwości transportu. Rynki obuwia, akcesoriów i biżuterii w Chinach są bardzo dobrze rozwinięte, co zapewnia różnorodny wybór. Dostępnych jest też wiele targów branżowych, na których można osobiście zapoznać się z ofertami. Nie należy zapominać, że jako mające kontakt ze skórą, artykuły te objęte są szeregiem norm, które muszą spełniać.

Szkolenie Online - Import z Chin

Na co uważać przy wyborze produktu importowanego z Chin?

Choć import z Chin jest opłacalnym przedsięwzięciem, są aspekty, na które importerzy (szczególnie ci niedoświadczeni) powinni uważać. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, gdy zastanawiamy się co sprowadzać z Chin. Poniżej przedstawiamy trzy rodzaje produktów, do których importu należy odpowiednio się przygotować:

1. Markowe produkty

Jest to kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Sprzedaż markowych produktów, na które nie posiada się licencji, jest niedozwolona. Jako że ceny towarów znanych marek są w Chinach dość wysokie, jest małe prawdopodobieństwo, że oferowana przez chińskiego dostawcę cena będzie korzystna. Jeśli taka się wydaje – prawie na pewno mamy do czynienia z podróbką, której dystrybucja w Unii Europejskiej jest nielegalna i narazi nas na kary.

Aby legalnie wprowadzić na rynek markowy towar, należy uzyskać zgodę właściciela marki, czyli licencję. Wymaga to wielu formalności i jest dość skomplikowane.

2. Produkty z wysokim cłem

Spora część produktów oferowanych przez chińskich producentów objęta jest stosunkowo niskimi stawkami celnymi, które sięgają od zera do kilkunastu procent. Wysokość cła dość często uzależniona jest od materiału, z jakiego wykonano artykuł (im bardziej naturalny produkt, tym niższe zazwyczaj cło). Przykładami produktów wymienionych powyżej, na które obowiązują bardzo niskie lub zerowe stawki, są elektronika oraz wyroby medyczne. Wyższym cłem objęte są natomiast m.in. buty i odzież. Aktualne stawki można sprawdzać w systemach ISZTAR i TARIC.

Import niektórych produktów objęty jest tzw. cłem antydumpingowym, czyli takim, które ma chronić rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. Przeciwdziała ono zjawisku dumpingu, czyli obniżania ceny danego produktu do takiego stopnia, że jest niższa lub równa kosztowi produkcji, co wyklucza konkurencyjność europejskich firm.

Cła antydumpingowe są bardzo wysokie i wynoszą od ok. 20% do nawet 70%. Obowiązują one na takie produkty z Chin, jak na przykład krzem, rowery, felgi stalowe, kwas cytrynowy czy grzejniki aluminiowe.

3. Produkty wymagające wielu certyfikatów

Wiele artykułów importowanych z Chin wymaga spełnienia wymogów określonych dyrektyw UE i powszechnie znanych certyfikatów, takich jak na przykład CE. Formalności nie uniknie więc żaden importer. Są jednak produkty, które ze względu na swoją specyfikę wymagają szczególnie wielu certyfikatów. Ma to zazwyczaj związek z koniecznością ich bezpieczeństwa dla zdrowia i środowiska.

Import takich produktów jak żywność, zabawki czy wyroby medyczne nie jest zalecany początkującym importerom, którzy nie zdobyli jeszcze dostatecznej wiedzy. W uniknięciu wielu błędów przy imporcie z Chin mogą pomóc nasze szkolenia.

Na co jeszcze importer powinien zwrócić uwagę?

Powyżej opisaliśmy co można sprowadzać z Chin. Natomiast importer, który po analizie rynku decyduje się na import konkretnego produktu z Chin, ma przed sobą jeszcze wiele obowiązków. Szczegółowy opis całego procesu znajdziesz w naszym poradniku.

Do najważniejszych kroków pomagających uniknąć strat finansowych należą weryfikacja chińskiego kontrahenta oraz spisanie kontraktu handlowego. Dzięki tym działaniom możemy być spokojniejsi o losy transakcji.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13