Chińskie święta w 2021 roku

Chińskie święta to wydarzenia cechujące się wieloletnią historią oraz bogactwem tradycji, odzwierciedlających chińską odrębność kulturową. W związku z faktem, że cywilizacja chińska kształtowała się osobno od zachodnich, wykształcił się tam również odrębny system zwyczajów i rytuałów. Wynikają one z legend, filozofii, religii czy stosowanego przez długi czas, różniącego się od tego na zachodzie, kalendarza księżycowego.

chińskie święta

Chińskie święta

Święta w Chinach stanowią bardzo ważny aspekt życia dla każdego Chińczyka. Są okazją do spotkania się z rodziną; dzielące ludzi tysiące kilometrów w okresie świątecznym przestają mieć znaczenie, a wspólne celebrowanie staje się priorytetem. Jak wiadomo, w kulturze Chin jedzenie odgrywa niesamowicie znaczącą rolę – jest cechą charakterystyczną, dumą i pasją Chińczyków. Wiele ze świąt cechuje się więc specjałami przygotowywanymi właśnie na te okazje. W końcu Chiny szczycą się przecież swoją nieprzerwaną, długoletnią historią oraz odrębnością. Świętowanie corocznych festiwalów jest zatem dla Chińczyków bardzo ważnym elementem jednoczącym naród w myśli patriotycznej, podtrzymującym cechy i tradycje narodowe. Jest to również powód do rozprzestrzeniania wiedzy o kulturze ich państwa na całym świecie.

Chińskie święta: 春节 Chūnjié – Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok

Zwany również festiwalem wiosny, Chiński Nowy Rok to chyba najbardziej znane na świecie tradycyjne święto chińskie. W związku z uznawanym w Chinach do dzisiaj kalendarzem lunarnym, wyznacza pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego. Jako że Chiny już od dłuższego czasu praktykują też kalendarz gregoriański, świętują także obchodzony na całym świecie Nowy Rok. Nie odbywa się to jednak na zbyt dużą skalę.

Chiński Nowy Rok, przypadający zwykle na okres końca stycznia i początku lutego, trwa w Chinach piętnaście dni. W wigilię Nowego Roku, poprzedzoną świątecznymi przygotowaniami rozpoczętymi na długo przed tym wydarzeniem, Chińczycy spotykają się w rodzinnym gronie i jedzą uroczysty obiad. W ten dzień przed domowym ołtarzem składa się ofiarę przodkom, w wyrazie podziękowania oraz szacunku. Kiedy zegar wskazuje północ, Chińczycy, zgodnie z tradycją, jedzą tradycyjne chińskie pierogi (jiǎozi). W następnych dniach festiwalu odwiedzają swoich krewnych i przyjaciół. Wokół da się słyszeć odgłosy petard i fajerwerków, które oprócz tego, że są ucztą dla oka i frajdą dla dzieci, zgodnie z legendą, mają odstraszać złe duchy. Innymi atrakcjami są uliczny, smoczy korowód, taniec lwa oraz lokalne przysmaki.

2021: 12.02.2021 (wolne od 11.02. do 17.02.)

Szkolenie Online - Import z Chin

元宵节 Yuánxiāojié – Festiwal Lampionów

Festiwal lampionów odbywa się w Chinach 15 dnia kalendarza lunarnego, na zakończenie Nowego Roku. „Yuán” wskazuje właśnie na nazwę pierwszego miesiąca, za to „xiāo” oznacza noc. To pierwsza w roku noc z pełnią księżyca. W ten dzień, Chińczycy mają zwyczaj puszczania lampionów o różnych kształtach i kolorach, a także jedzenia yuánxiāo – kulek ryżowych wypełnionych rozmaitymi nadzieniami. Jedzenie tego chińskiego przysmaku podczas pierwszej nocy nowego roku ma symbolizować jednoczenie się ludzi, harmonię oraz powodzenie.

2021: 26.02.2021

清明节 Qīngmíngjié – Święto Czystej Jasności, czyli Chińskie Święto Przodków

Święto czystej jasności przypada w Chinach na trzeci miesiąc kalendarza księżycowego, co w kalendarzu gregoriańskim datuje się na około 5ego kwietnia. Tego dnia, Chińczycy w całym kraju sprzątają i przystrajają groby swoich bliskich zmarłych. Co ważne, składają także dary przodkom, aby w ten sposób zapewnić sobie ich przychylność. Według wierzeń, dusza ludzka ma po śmierci takie same potrzeby jak podczas pobytu na ziemi – między innymi odczuwa głód i zimno. Potomni więc, poprzez różne rytuały, starają się wspomóc umarłych. W dawnych czasach wierzono, że noszenie gałązek wierzbowych na głowie w tym czasie jest w stanie odpędzić złe duchy i czyhające na ludzi katastrofy.

2021: 04.04.2021 (przerwa 03-05.04.)

Szkolenie Online - Import z Chin

端午节 Duānwǔjié – Święto Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi przypada na 5 dzień 5 miesiąca kalendarza księżycowego. Tego dnia w Chinach odbywają się wyścigi smoczych łodzi, a ludzie jedzą zòngzi – ryż zawinięty w liście bambusa i uformowany w kształcie piramidy.

Tradycja świętowania festiwalu smoczych łodzi wywodzi się z legendy, sięgającej jeszcze czasów okresu walczących królestw (trwającego w Chinach od 475 r. p.n.e. do 221 r. p.n.e.). Według legendy, patriotyczny poeta chiński tamtych czasów Qu Yuan miał zrozpaczony utopić się w rzece, po tym jak królestwo Chu, z którego się wywodził, zostało podbite przez królestwo Qin. W celu odnalezienia jego ciała, ludzie wsiedli na łodzie i rozpoczęli poszukiwania, nie znaleźli jednak poety. Aby powstrzymać ryby przed zjedzeniem korpusu jego ciała, zaczęto wrzucać do rzeki żywność, chcąc zaspokoić ich głód. Zdarzenie to miało miejsce właśnie 5 dnia 5 miesiąca kalendarza tradycyjnego. Do dzisiaj zaś zachowała się tradycja organizowania wyścigów smoczych łodzi, aby upamiętnić śmierć Qu Yuana. Poza tym jednak, regaty smoczych łodzi rozprzestrzeniły się po świecie jako rodzaj aktywności fizycznej i konkurencji, organizowanej również w Polsce.

2021: 14.06.2021 (wolne 12-14.06.)

中秋节 Zhōngqiūjié – Święto Środka Jesieni

15 dzień 8 miesiąca kalendarza księżycowego to data tradycyjnego chińskiego Święta Środka Jesieni. Nazwa święta odnosi się właśnie do czasu, w którym jest obchodzone. Tego dnia w Chinach podziwia się księżyc oraz je charakterystyczne dla tej okazji ciastka księżycowe. Księżyc jest symbolem pełni, spotkania i satysfakcji, w związku z czym owy dzień zwykło się również nazywać Świętem Spotkania. Ciastka księżycowe to przysmaki o bardzo różnorodnych odsłonach. Można spotkać je zarówno w wersji słodkiej jak i słonej, z mięsem lub z warzywami, udekorowane różnymi wzorami lub przyozdobione napisami. Jesień to również czas żniw, Chińczycy poprzez świętowanie wyrażają więc swoją wdzięczność za urodzaj.

2021: 21.09.2021 (przerwa 19-21.09.)

国庆节 Guóqìngjié – Święto Narodowe

To jedno z chińskich świąt niezależnych od kalendarza księżycowego. Jako że jest chińskim świętem narodowym, przypada na 1 października – dzień, w którym w 1949 roku na placu Tiananmen została utworzona Chińska Republika Ludowa. Z okazji tego święta, Chińczycy mają wolne aż siedem dni (nazywane złotym tygodniem). Przeznaczają je zazwyczaj na spotkanie się z rodziną, podróże i zabawę. 1 października organizowane są pochody oraz wystawiane wizerunki ważnych liderów politycznych, między innymi Mao Zedonga.

2021: 01.10.2021 (wolne 01-07.10.)

Powyżej przedstawiliśmy tradycyjne chińskie święta. W Chinach obchodzi się również święta, które przybyły do Państwa Środka z Zachodu. Między innymi są to przypadające 1 maja międzynarodowe Święto Pracy, czy też przypadający 1 stycznia Nowy Rok.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 14