Chiński Nowy Rok 2022

Już 1 lutego 2022 roku Chińczycy zaczną świętować najważniejsze święto – Chiński Nowy Rok, znany również pod nazwą Święto Wiosny (Chūnjié – 春节).

Wraz z nowiem księżyca uroczyście zakończy się Rok Bawoła, a rozpocznie Rok Tygrysa. Świętowanie będzie trwało 15 dni, którego zwieńczeniem będzie Święto Latarni (Yuánxiāojié – 元宵節). Tego dnia Chińczycy wychodzą na zewnątrz, aby podczas pełni księżyca wypuścić ozdobne lampiony czy odpalić fajerwerki.

Chiński Nowy Rok 2022

Chiński Nowy Rok 2022

Chiński kalendarz opiera się na kalendarzu księżycowo-słonecznym, dlatego dla osób posługujących się kalendarzem gregoriańskim jest to święto ruchome. Data obchodów przypada na styczeń bądź luty. Sposób jego obchodzenia możemy przyrównać do Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ jest to święto, które mieszkańcy kraju środka celebrują właśnie w gronie najbliższych.

Tradycyjna chińska rodzina zaczyna przygotowania już na miesiąc przed świętem. Przeprowadzane są generalne porządki, aby przegonić złe duchy, które nawiedziły dom w kończącym się roku. Każdy Chińczyk stara się załatwić wszystkie sprawy, aby zacząć nowy rok z “czystym kontem”.

Na ulicach można natknąć się na odwrócone znaki “wiosna” (春 – chūn) i “szczęście” (福 – fú). Dzieje się tak, ponieważ znak “do góry nogami” (倒 – dào) jest homofonem, czyli brzmi tak samo jak znak oznaczający “przybycie”(到 – dào). Zatem odwrócone znaki “wiosna” i “szczęście” mają zwiastować ich nadejście.

Szkolenie Online - Import z Chin

Rok Tygrysa

Dlaczego Rok Tygrysa? Chiński zodiak dzieli się na 12 znaków, którym odpowiada dany rok. Z historią powstania znaków wiąże się wiele legend. Jedna opowiada o tym, że Jadeitowy Cesarz w dniu swoich urodzin zorganizował konkurs, na który zaprosił zwierzęta. Nagrodą dla pierwszych 12 miał być patronat nad 12 znakami zodiaku.

Dobrzy przyjaciele – Kot i Szczur, postanowili poprosić Woła w przeprawie przez rzekę. Będąc na grzbiecie woła szczur przestraszył się tego, że Kot może zająć pierwsze miejsce, dlatego postanowił go zepchnąć. To wydarzenie tłumaczy też wrodzoną niechęć kotów do szczurów.

Po dotarciu do brzegu, Szczur zwinnie zeskoczył z Wołu i szybko pobiegł do mety. Po zajęciu drugiego miejsca przez Woła, przybył Tygrys. Dzięki swojemu samozaparciu i wytrwałości, zdołał przeciwstawić się prądom rzeki i dzielnie ukończył wyścig na trzeciej pozycji.

Ludzie spod znaku tygrysa są odważni, silni i waleczni. Jak pokazuje legenda – wytrwale dążą do celu. Jednak jest też wiele wad jak zawziętość czy podejmowanie się ryzyka, które nie zawsze może przynieść korzyść.

Życzenia na Chiński Nowy Rok 2022

Chiński Nowy Rok 2022 – tradycje

Obchody Święta Wiosny celebrowano już kilka tysięcy lat wcześniej. Był to sposób na powitanie nowego roku rolniczego. Z biegiem lat zaczęły rozwijać się nowe zwyczaje i tradycje kultywowane po dziś dzień.

W wigilię noworoczną Chińczycy zasiadają całą rodziną przy stole i we wspólnym towarzystwie spożywają świąteczne dania. Na północy w menu nie może zabraknąć jiaozi (jiǎozi – 饺子), czyli pierożków z kapuścianym i mięsnym nadzieniem. Nieodłącznym elementem jest również ryba, która brzmi podobnie do słowa “dostatek”. Jej obecność ma zapewnić rodzinie dobrobyt przez nowy rok. Na południu zamiast jiaozi pojawiają się słodkie bułeczki z kleistego ryżu (niángāo – 年糕 ).

Święto skupia się na relacjach z najbliższymi, cała rodzina zbiera się w domu starszyzny, aby zjeść uroczysty obiad. Podczas następnych dni odwiedzają krewnych. Tańczą, grają w karty, madżonga, składają sobie życzenia i wręczają prezenty takie jak ciastka, owoce czy czerwone koperty. Ostatnimi czasy, wśród młodszego pokolenia zaczęły być popularne e-koperty. Zamiast zwykłych papierowych kopert Chińczycy wysyłają przelew ze specjalną grafiką.

Zwieńczeniem Nowego Roku stanowi Święto Latarni. Jego obchody zaczynają się już 13. dnia nowego roku. Wtedy ulice są przystrojone różnorodnymi, bogato zdobionymi lampionami, które mogą mieć formę zwierząt. W nocy zapalane są petardy, których huk i kolor ma odpędzić złe demony. Wszędzie dominuje czerwony kolor, który jest symbolem pomyślności.

Kartki świąteczne Chiński Nowy Rok 2022

Świąteczna gorączka

Przygotowania do święta zaczynają się już na 10 dni przed dniami ustawowo wolnymi, które w 2022 wypadają od 31 stycznia do 6 lutego. Związane jest to z masowym powrotem Chińczyków do rodzinnych miast. Zjawisko to nawet posiada swoje określenie w języku chińskim, które można przetłumaczyć jako “ruch święto-wiosenny” (Chūnyùn – 春运). Charakteryzuje się ono wzmożoną migracją podczas Nowego Roku, której towarzyszą ogromne zatłoczenia, korki. W tym okresie kupno biletu na żądany środek transportu może okazać się niemożliwe, a docelowe miejsce pobytu może kosztować znacznie więcej niż w inne dni.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Chiński Nowy Rok 2022 a problemy dla przedsiębiorców

Przyjazd do Państwa Środka w tym okresie w celach biznesowych mija się z celem. Sklepy, różne punkty usługowe i niemal wszystkie banki zostają zamknięte.

Często dla wielu rodzin jest to jedyny moment w roku, aby spotkać się całym gronem. Z powodu pogoni za pracą wielu Chińczyków zmuszona jest opuścić dom i zamieszkać wiele kilometrów dalej w lepiej rozwiniętych wschodnich prowincjach, gdzie znajdują się fabryki. Skutkuje to ich zamknięciem na okres nawet do miesiąca. Przedsiębiorcy zainteresowani współpracą z Chinami powinni mieć to na uwadze. Fabryki zamykają się na tydzień lub dwa przed świętem. Jednak kontakt z pracownikami biurowymi powinien być możliwy aż do dnia poprzedzającego Chiński Nowy Rok.

Chiński Nowy Rok 2022 może drastycznie wpłynąć na produkcję. Poza czasowym zawieszeniem pracy, po powrocie możliwy jest problem z kadrą. Wielu Chińczyków po świętach nagle rezygnuje z pracy, przez co pracodawca musi w krótkim czasie znaleźć i wyszkolić nowych pracowników. Dodatkowo na realizację czekają zaległe zamówienia jak i stale napływają kolejne. W wyniku tego mogą pojawić się problemy z jakością towaru czy czasem realizacji zamówienia.

Następnym problemem może być opóźnienie związane z transportem. Jeśli zależy nam na czasie, najlepiej się zabezpieczyć kupując priorytet załadunku. W przeciwnym razie towar może zostać odłożony na późniejszy kurs bądź też procedura celna może uniemożliwić opuszczenie produktów przed świętami.

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek najlepiej jak najwcześniej przygotować się do ostatniego zamówienia i dokładnie przemyśleć jego wielkość, transport. Nieodłącznym elementem jest również ciągła komunikacja z dostawcą, który powiadomi nas, jeśli pojawi się problem z zamówieniem.

W czasie wzmożonych zamówień w Chinach przed okresem Chińskiego Nowego Roku obserwuje się spadek jakości produktów. Chciałbyś uniknąć rozczarowania spowodowanego produktem, który nie spełnia twoich oczekiwań? Przeprowadzimy dla Ciebie kontrolę jakości w Chinach, byś nie musiał się tego obawiać.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

4.1 / 5. Ilość głosów: 9