Chiński Nowy Rok 2021

Chiński Nowy Rok, nazywany inaczej Świętem Wiosny, jest największym świętem obchodzonym przez Chińczyków. Ma on miejsce pierwszego dnia kalendarza księżycowego, który w zależności od roku wypada między 21 stycznia a 20 lutego. Święto to posiada bogatą i starą tradycję, sięgającą korzeniami kilka tysięcy lat wstecz. Chiński Nowy Rok spędza się w dużym, rodzinnym gronie. Z tego powodu w okresie przedświątecznym wielu Chińczyków, żyjących na co dzień z dala od rodzinnych stron, wraca do domów. W tym czasie obserwuje się największe na świecie coroczne zjawisko migracji.

Chiński Nowy Rok 2021

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok w 2021 roku?

W 2021 roku, według kalendarza księżycowo-solarnego, Święto Wiosny wypada 12 lutego i początkuje ono Rok Bawołu. Warto wiedzieć, że tradycyjnie celebruje się to wydarzenie przez 15 dni – od wigilii Chińskiego Nowego Roku aż do Święta Latarni. Większość osób wraca jednak do pracy po tygodniu świętowania, gdyż ustawowo przydzielony jest im tydzień wolnego.

Rok Bawołu

Bawół jest drugim z dwunastu chińskich znaków zodiaku. Legenda o Wielkim Wyścigu głosi, iż Bawół dotarł do Nefrytowego Cesarza tuż po Szczurze, stąd jego druga pozycja w chińskim horoskopie. W chińskiej kulturze bawół symbolizuje rozwagę, obowiązkowość  oraz osiąganie sukcesu poprzez pracowitość. Osoby spod tego znaku charakteryzują się stanowczością i racjonalizmem.

Do osób spod znaku Bawoła należą osoby, które urodziły się w latach 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 według kalendarza lunarnego – w celu poprawnej identyfikacji, osoby ze stycznia i lutego powinny sprawdzić dokładnie kalendarz księżycowy na dany rok.

Tradycje noworoczne

Chińczycy Nowy Rok obchodzą bardzo hucznie: puszczają fajerwerki i petardy, biorą udział w paradach, podczas których można podziwiać Tańce Lwa i Smoka w wykonaniu świetnych tancerzy i akrobatów. W kulturze chińskiej czerwień jest kolorem symbolizującym pomyślność, stąd w okresie okołoświątecznym można dostrzec na ulicach i w domach liczne dekoracje o tej barwie. Wnętrza przyozdabiane są także kolorowymi obrazkami przedstawiającymi różne bóstwa i symbole związane z Nowym Rokiem. Bardzo powszechną tradycją w chińskich rodzinach jest też wręczanie młodszym członkom czerwonych kopert z pieniędzmi w środku – hongbao.

Chiny posiadają także bardzo bogatą kulturę kulinarną, a do wielu potraw przypisywane jest znaczenie symboliczne. Na obchody Święta Wiosny przygotowuje się między innymi pierożki jiaozi symbolizujące bogactwo, a także ciasto z mąki ryżowej niangao kojarzone z przymnażaniem sukcesów i dobrobytu.

Chiński Nowy Rok a współpraca biznesowa

Z okazji Święta Wiosny, ustawowo przysługują Chińczykom dni wolne od pracy. W 2021 roku będzie to okres od 11 do 17 lutego. Jednak tradycyjne obchody noworoczne zakończą się dopiero 26 lutego, w Święto Latarni. Mimo że oficjalnie Chińczycy mają przyznany tylko tydzień przerwy świątecznej, to jednak większość fabryk zawiesza produkcję na okres od dwóch do nawet czterech tygodni, co często powoduje przerwy w dostawach. Niestety w okresie noworocznym, kontakt ze stroną chińską może być bardzo utrudniony. Warto wcześniej uwzględnić Chiński Nowy Rok w kalendarzu biznesowym i z wyprzedzeniem zaplanować kwestie transportu, płatności, wielkości zamówień i dodatkowej kontroli jakości. Pozwoli to uniknąć problemów z brakami towarów lub ich gorszym wykonaniem.

Chcąc budować dobrą i długotrwałą współpracę z chińskim kontrahentem, warto złożyć mu życzenia noworoczne, najlepiej przy użyciu popularnego w Chinach komunikatora WeChat. Z pewnością będą one odebrane z dużą radością i przyczynią się do ocieplenia relacji, zarówno prywatnej, jak i biznesowej.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 13