Chiński Nowy Rok 2020

Chińczycy już 25 stycznia 2020 będą obchodzić Księżycowy Nowy Rok. Święto kończy Rok Ziemistej Świni, a rozpoczyna Rok Metalicznego Szczura, który potrwa do 11 lutego 2021. Co ważne, okres pod patronatem tego zwierzęcia rozpoczyna nowy cykl 12 znaków zodiaku chińskiego kalendarza.

Chiński Nowy Rok to jedno z najhuczniejszych świąt w Azji. Celebrowany jest nie tylko w Chinach, ale również m.in. w Malezji, Tajlandii, Filipinach, Singapurze, czy w Wietnamie.

Chiński Nowy Rok 2020

Chiński Nowy Rok – Zwyczaje

Podczas Chińskiego Nowego Roku Chińczycy przede wszystkim spędzają czas z rodziną. Dlatego też, przed tym świętem lotniska i dworce są pełne tłumów, ponieważ wszyscy chcą spędzić ten czas w rodzinnym domu z najbliższymi.  W domowym zaciszu oddawana jest cześć przodkom.

Najważniejszym zwyczajem jest przystrajanie ulic i domów na kolor czerwony oraz noszenie ubrań w tym także kolorze. Równie ważnym elementem jest dawanie dzieciom czerwonych kopert z pieniędzmi hongbao (红包). W Święto Wiosny je się m.in. rybę wraz z głową i ogonem (symbol dobrego początku i końca), makaron (jako symbol długiego życia) i słodkie ryżowe kulki (symbol harmonii i rodzinnego pojednania).

Podczas tego święta równie popularne jak na Zachodzie są fajerwerki i petardy.

Symbol szczura w chińskiej kulturze

Według legend o starym chińskim zodiaku to wół miał stać na czele 12 zwierząt ujętych w zodiaku. W momencie, gdy zwierzęta ustawiały się w kolejce do nominacji, sprytny szczur usiadł na grzbiecie woła i w odpowiednim momencie skoczył z góry i w ten sposób stał się pierwszym zwierzęciem starego chińskiego zodiaku.

Zodiakalny Szczur charakteryzuje się nadmiernym idealizmem, a także solidnym, ale nieustępliwym charakterem. Jest bardzo zazdrosnym i najbardziej dominującym zwierzęciem. Zawsze z łatwością znajduje rozwiązanie trudnych sytuacji, ale jednocześnie z trudem akceptuje porażki. Metaliczny Szczur nie stroni od intryg. Bywa przebiegły i podstępny. Charakteryzuje się bardzo dobrą pamięcią, którą zawsze doskonale potrafi wykorzystać.

Szkolenie Online - Import z Chin

Jaki będzie Chiński Nowy Rok 2020?

Chińczycy wierzą, że Rok Metalicznego Szczura upłynie pod znakiem radykalnych decyzji i zmian. Należy dokładnie przemyśleć każdą z podejmowanych decyzji, gdyż wszystkie decyzje podjęte w tym roku będą miały wpływ na następne 12 lat.

W 2020 roku Szczur będzie wspierać te osoby, które cenią więzi rodzinne i przyjaźń. Natomiast niepowodzenia czekają tych, którzy próbują osiągnąć cel w nieuczciwy sposób, zwłaszcza kosztem innych osób. Szczur wymaga bezinteresownych działań.

Chiński Nowy Rok 2020 Rok Szczura – Ciekawostki

Chińczycy o szczurze, który hałasuje i gryzie coś nocą mówią, że liczy pieniądze. Skąpca nazywa się „pieniężnym szczurem”. Co ciekawe, wierzono, że jeśli w domu są szczury, to pojawią się także koty, ponieważ wiedzą one, że rodzina wkrótce zbiednieje. Jedna z południo-wschodnich chińskich baśni mówi, że to właśnie szczur przynosi ludziom ryż.

Dawniej nie zakłócano szczurom spokoju w określonym dniu (w zależności od regionu), gdyż wierzono, że jest to dzień ich zaślubin.

W przeciwieństwie do szczura mysz nie odgrywa żadnej roli w symbolice chińskiej. Być może wiąże się to z tym, że mysz nie wyrządza tylu szkód, co szczur. Może mieć to także związek, że obydwa zwierzęta noszą tę samą nazwę (鼠-shu). Jednakże, w przypadkach, kiedy rozróżnienie jest konieczne, szczur nazywany jest „starą myszą” (老鼠 – laoshu).

Chiński Nowy Rok 2020 – Dodatkowe informacje

Należy pamiętać, że świętowanie Nowego Roku w Chinach trwa aż 15 dni i oficjalnie kończy się 8 lutego. Niemniej jednak w niektórych częściach Chin świętuje się niemal cały miesiąc. Okres od 24 do 30 stycznia będzie czasem ustawowo wolnym od pracy. Dlatego też, przypominamy, że kontakt z chińskimi kontrahentami będzie utrudniony. W tym okresie stanowczo odradzamy wyjazdy służbowe do Chin i nie polecamy również wyjazdów w celach turystycznych.

Więcej informacji o tradycjach i zwyczajach w naszym poprzednim artykule o Chińskim Nowym Roku. Zachęcamy także do zapoznania się z naszym opracowaniem o chińskich świętach w 2020 roku.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10