Chiński Nowy Rok 2019

Chiński Nowy Rok to święto ruchome ze względu na to, że jego datę wyznacza kalendarz księżycowy. Według niego każdy miesiąc jest o jeden dzień krótszy niż w kalendarzu gregoriańskim. Chiński Nowy Rok, znany też pod nazwą Święta Wiosny, rozpoczyna się pierwszego dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego. Trwa piętnaście dni, a pierwsze trzy dni są dniami wolnymi od pracy, kiedy wszystkie urzędy i banki są zamknięte. Chiński Nowy Rok 2019 przypada 5 lutego.

Chiński Nowy Rok 2019

Chińskie znaki zodiaku

W Chinach jest dwanaście znaków zodiaku, z których każdy ma inne znaczenie. Zodiak jest przypisany do danego roku i charakteryzuje nadchodzący okres. 2018 był rokiem psa, zaś Chiński Nowy Rok 2019 to rok świni. Świnia jest ostatnim z dwunastu znaków zodiaku. Według legendy na ucztę do cesarza świnia przyszła jako ostatnia, ponieważ jest leniwa i zaspała.

To jaki mamy rok może wpływać na decyzje Chińczyków w życiu i biznesie. Przykładowo w roku, w którym przypisane zwierzę nie zwiastuje pomyślności, mogą oni podejmować decyzje ostrożniej. W pulchnej twarzy i dużych świńskich uszach Chińczycy widzą szczęście, dobrobyt i bogactwo. Zatem w Państwie Środka rok 2019 będzie rokiem szczęśliwym i dobrym dla biznesu.

Szkolenie: Import z Chin

Wiosenna migracja

Dla Chińczyków Nowy Rok jest często jedynym czasem w ciągu roku, w którym spotykają się ze swoją rodziną. Zgodnie z tradycją, każdy powinien wrócić do domu na ten okres, a ze względu na migracje związane z pracą, Chińczycy często mają do pokonania duże odległości. Bilety w Chinach zawsze należy kupować z wyprzedzeniem, a w okresie noworocznym należy je kupować nawet 60 dni wcześniej, gdyż w jednej chwili wykupowane są setki biletów.

Chiński Nowy Rok 2019 – przygotowania

Zao Shen w chińskiej mitologii bóg pieca kuchennego, przez cały rok opiekuje się domem i jego mieszkańcami. Spisuje wszystkie uczynki domowników i przed Nowym Rokiem zanosi ich listę do Nefrytowego Cesarza. Aby tak się stało, tydzień przed Nowym Rokiem obrazek z postacią boga Zao Shen zostaje spalony. Od raportu boga zależy ile szczęścia i dobrobytu spłynie na rodzinę w następnym roku. Z tego powodu przed spaleniem obrazu pali się kadzidła i składa w ofierze słodki poczęstunek, np. owoce i ciastka, a usta boga smaruje się miodem. Niektórzy też dla komfortu boga podczas podróży wykonują dla niego małe papierowe krzesełka.

Oprócz tego trwają tradycyjne przygotowania takie jak sprzątanie domu z wiarą, że wymiata się wszystkie złe rzeczy, aby powitać to, co dobre i nowe w nadchodzącym roku.

Dekoracje w tym okresie są tak ważne jak dekoracje na Święta Bożego Narodzenia w naszej kulturze. Sklepy, galerie handlowe, banki, lotniska, przystanki, wszystko jest udekorowane na powitanie nadchodzącego roku. Czerwone lampiony i wizerunek odpowiedniego znaku zodiaku (czyli w tym roku świni) będzie można zobaczyć wszędzie. Czerwony w Państwie Środka to kolor szczęścia i sukcesu. W okresie noworocznym przy wejściach do domów i lokali usługowych możemy zobaczyć tabliczki ze złotymi chińskimi znakami na czerwonym tle. Są to życzenia pomyślności w nowym roku.

Przygotowanie jedzenia jest również bardzo ważnym elementem. Chińskie rodziny zabierają się za to wcześniej, bowiem użycie noża w pierwszym dniu świętowania jest zakazane zgodnie z przesądem, że przez cięcie odcinamy wszystko co dobre w nowym roku.

Okres końca starego roku to także czas wielkich zakupów. Chińczycy oprócz prezentów kupują nowe ubrania dla siebie i rodziny, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby.

Oprócz wszystkich tych zabiegów Chińczycy wierzą, że aby nowy rok był pomyślny, należy zakończyć wszystkie konflikty, zrealizować zaległe sprawy i spłacić długi.

Szkolenie: Eksport do Chin

Chiński Nowy Rok 2019 – zwyczaje

Kiedy wszystko jest już gotowe, cała rodzina spotyka się przy uroczystej kolacji. W chińskiej kulturze posiłki są bardzo ważne. Rodzina siedząca przy tradycyjnym okrągłym stole to symbol całości, dopełnienia.

Nowy Rok witany jest fajerwerkami. Jeśli spędzamy ten okres w Chinach to musimy się przygotować na dużą ilość wystrzeliwanych petard i fajerwerków.

Kolejne dni poświęcone są na odwiedzenie dalszej rodziny oraz przyjaciół. Podczas wizyt następuje wymiana drobnych prezentów np. słodyczy i owoców. Czerwone koperty z pieniędzmi są przekazywane głównie dzieciom, jednak mogą również zostać podarowane pracownikom lub przyjaciołom.

Po piętnastu dniach świętowanie kończy się Festiwalem Lampionów i pierwszą pełnią księżyca w nowym roku. Oprócz światła księżyca drogę oświecają czerwone latarnie. Dzieci na wsi chodzą od domu do domu z lampionami, a w miastach odbywają się tańce kolorowych smoków oraz parada najróżniejszych przebierańców przy bębnach i muzyce. Podczas Święta Latarni Chińczycy jedzą też ryżowe kulki. Wszystko to ma przynieść pomyślność w nowym roku.

Chińczycy to naród bardzo przesądny. Podczas świętowania swoje szczęście w nowym roku można zaprzepaścić przez wypowiadanie słów o złej energii, takich jak śmierć czy choroba. Nie należy również kłócić się, ścinać włosów czy używać ostrych narzędzi. Należy także uważać, aby niczego nie rozbić.

ShpHub.pl

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10