Chiński eksport wzrasta

Chiny informują o dotychczas największej corocznej nadwyżce w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Sytuacja ta może zwiększyć poparcie dla działań administracji Trumpa na rzecz surowszych sankcji oraz innych aktywności handlowych przeciwko Pekinowi, gdyż chiński eksport do USA rośnie z roku na rok.

chiński eksport

Pekin poinformował o rekordowej, corocznej nadwyżce w handlu ze Stanami Zjednoczonymi w czasie ostatniego roku. Roku pełnego nierównowagi w świecie handlowym. Potencjalnie wzmocni to działania administracji Trumpa na rzecz surowszych sankcji oraz innych aktywności handlowych przeciwko Pekinowi.

Chiński eksport do USA rośnie

W ostatnim roku, globalna regeneracja prowadzona przez Stany Zjednoczone była zastrzykiem energii dla chińskich eksporterów. Ożywiło to ekonomię Chin. Według chińskich danych celnych opublikowanych w piątek, wzrastający popyt w Ameryce przyczynił się do znacznego zwiększenia liczby chińskich przesyłek. Podnosząc przy tym nadwyżkę handlową pomiędzy Chinami a USA o 10% do 275.8 bilionów dolarów w 2017 roku.

Liczby te, czyli rejestr niemal pięciu dekad, przez które zbierane były tego rodzaju dane, ukazują największy deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w transakcjach ze wszystkimi partnerami.  Dla porównania, ogólna nadwyżka w handlu zagranicznym Chin skurczyła się o 17% na skutek wyższych cen oleju, rud żelaza oraz innych towarów, które podniosły wartość towarów przybywających z krajów takich jak Rosja, Australia czy Arabia Saudyjska.

Pogłębienie chińsko – amerykańskiej nierównowagi handlowej jest ostrzeżeniem dla chińskich i amerykańskich przedstawicieli. Jest również ostrzeżeniem dla grup biznesowych przed ostrą potyczką handlową między największymi gospodarkami świata.

„Ryzyko zwiększenia konfliktów handlowych Chin i Ameryki jest wysokie” – mówi Zhang Ming, starszy ekonomista Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, jeden z rządowych ekspertów w Pekinie.

Prezydent Trump obiecywał podjęcie poważnych środków działania przeciwko chronicznej nierównowadze w handlu z Chinami. Całkowicie zmieniając taktykę, urzędnicy administracji Trumpa odrzucili długotrwałą praktykę polegającą na uzyskiwaniu od Pekinu fragmentarycznych ustępstw w dostępie do transakcji handlowych oraz rynku. Teraz, amerykańscy urzędnicy przygotowują sankcje lub egzekwują inne działania przeciwko chińskim próbom faworyzowania rodzimych firm, a ograniczania amerykańskich.

W nadchodzących tygodniach i miesiącach, administracja Trumpa zmierzy się z serią decyzji, dotyczących tego czy przyjąć sankcje na import chińskich produktów. Głównie takich jak: stal, aluminium, pralki czy urządzenia solarne. Podjęto badanie, mające na celu wykrycie tego, czy Chiny zmuszają amerykańskie firmy do ujawnienia zastrzeżonych technologii oraz informacji w zamian za dostęp do chińskiego rynku.

Chiński eksport zbyt dominujący w relacjach handlowych

Podczas swojej kampanii wyborczej, Trump ostro skrytykował Chiny. Określił je jako agresywnego partnera handlowego. Jednak od tamtej pory załagodził swój sposób wypowiedzi. W czwartkowym wywiadzie dla The Wall Street Journal, przed opublikowaniem ostatnich wyników handlowych, Trump twierdził, że mógłby posunąć się do bardziej radykalnych środków w celu skorygowania nierównowagi handlowej z Chinami, jeśli nie przyczyniłoby się to do naciskania przez Pekin na Koreę Północną w sprawie rozwoju jej sił nuklearnych.

„Byliśmy bardzo nieustępliwi wobec Chin. Chociaż nie tak nieustępliwi jak ja bym był, jednak dużo pomagają nam w związku z Koreą Północną, ” – powiedział Trump.

Piątkowe analizy handlowe pokazują, że import Chin z Korei Północnej spadł o 33% w 2017 roku. Prawdopodobnie jest to wynikiem kooperacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz stosowaniem się do sankcji ONZ. Natomiast eksport Chin do Korei Północnej wzrósł o 8.3%.

Urzędnicy chińscy zbagatelizowali napięcia wynikające z ogólnych spostrzeżeń. Wliczając w to informacje o piątkowych statystykach handlowych, twierdzi się, że chiński eksport wręcz osłabł w ostatnich miesiącach.

Na spotkaniach za zamkniętymi drzwiami z przedstawicielami amerykańskimi i decydentami świata biznesu, chińscy urzędnicy zagrozili wetem za każdą grzywnę nałożoną przez Stany Zjednoczone. Ponadto wezwały Amerykańskie firmy o dużym zakresie działalności na terenie Chin, do ostrzeżenia Waszyngtonu przed podejmowaniem takich kroków. „Posiadamy stosowne plany awaryjne” – zdradził bez większych szczegółów chiński urzędnik polityczny.

Jednym z potencjalnych celów jest import amerykańskiej soi warzywnej. Duży popyt na soję warzywną w Chinach, wykorzystywaną niegdyś do żywienia trzody chlewnej w dużych gospodarstwach, był korzystny dla amerykańskich farmerów oraz firm m.in. Cargill Inc. i Archer Daniels Midland Co. Dyrektorzy razem z amerykańskimi eksporterami soi warzywnej powiedzieli, że zostali ostrzeni przed możliwością złego wpływu na obrót towarami ze względu na konflikt handlowy z USA.

Zapotrzebowanie na chińskie produkty?

Redukcja amerykańskiego eksportu niesie za sobą ryzyko. Ryzyko możliwie prowadzące do wzrostu cen wieprzowiny w Chinach, oraz potencjalnego wzrostu inflacji, jak twierdzą ekonomiści.

Podczas gdy większość ekspertów nie oczekuje w tym roku pełnowymiarowej wojny handlowej, to jednak dużo z nich przewiduje szybki wzrost liczby sporów. Ponadto szykują się na zwiększenie sankcji, nałożonych przez Stany Zjednoczone na niektóre chińskie produkty. Natomiast chińscy analitycy i eksperci handlowi twierdzą, że w najbliższym okresie niewiele można zrobić, aby obniżyć poziom nierównowagi handlowej, uwzględniając to, że silna gospodarka Ameryki może zwiększyć zapotrzebowanie na chińskie produkty.

„W tym roku gospodarka Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie będzie nadal się ożywiać. Z tego powodu znaczące wyrównanie nadwyżki w handlu chińsko – amerykańskim nie będzie łatwe w 2018 roku”. Stwierdził Mei Xinyu, badacz należący do grupy ekspertów Ministerstwa Handlu Chińskiej Rep. Ludowej „Nie sądzę, aby Trump mógł dużo zrobić, w celu odwrócenia tej sytuacji.”

Nadwyżka Chin w handlu z USA, wynosząca 275.8 bilionów dolarów w zeszłym roku pobiła poprzedni rekord z 2015 roku, kiedy osiągnęła 261 bilionów dolarów. Według chińskich analiz, amerykańskie dane handlowe z 2015 roku, ukazują deficyt w transakcjach z Chinami. Szacowany na 367 bilionów dolarów.

Z powodu użycia innych metod obliczeniowych, chińskie dane liczbowe dotyczące handlu różnią się od amerykańskich. Niebezpośrednie dostawy przez Hong Kong oraz inni pośrednicy są kolejnym czynnikiem wpływającym na rozbieżność w danych handlowych. Ani amerykańskie, ani chińskie statystyki nie uwzględniają handlu usługami, który jeśli byłby wzięty pod uwagę, jak twierdzi Ministerstwo Handlu Chińskiej Rep. Ludowej, zwiększyłoby to równowagę handlową USA z Chinami.

Jedną rzeczą, jaką mogłyby zrobić Stany Zjednoczone, jest ułatwienie chińskim firmom inwestycji w Ameryce, powiedział Mei Xinyu. Chiny wykupują nowatorskie technologie oraz mają dostęp do ważnych danych. Zwiększyło to niepokój Stanów Zjednoczonych. Kilkukrotne nabytki chińskich firm, oczekujące rozstrzygnięcia, zostały storpedowane po inspekcji przeprowadzonej przez rząd amerykański. Rząd ocenia inwestycje zagrażające bezpieczeństwu narodowemu.

Tak też prezentuje się chiński eksport.

Źródło: https://www.wsj.com/articles/china-reports-biggest-ever-annual-trade-surplus-with-u-s-1515730973

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10