Certyfikat WRAP (Worldwide Responsible Accredited Production) został stworzony w celu weryfikacji, czy firmy na całym świecie działają zgodnie z lokalnym prawem, przestrzegając przy tym przyjętych standardów i etyki pracy. Obecnie certyfikat obejmuje 2636 firm na całym świecie, a w nich aż 2 633 019 zatrudnionych pracowników.
Początki i przyczyny powstania WRAP
W połowie lat 90.-tych zgłoszonych zostało wiele przypadków niewłaściwego traktowania lub wykorzystywania pracowników, niebezpiecznych warunków pracy, niesprawiedliwego traktowania oraz naruszeń związanych z wypłatą lub brakiem wynagrodzeń.
Rozpoznając w tym zagrożenie dla całej gospodarki, American Apparel Manufacturers Association (obecnie American Apparel and Footwear Association), czyli grupa zrzeszająca amerykańskie firmy odzieżowe i obuwnicze, postanowiła przeciwdziałać tym nieprawidłowościom.
Powołano specjalną grupę, która z pomocą interesariuszy takich jak firmy, dostawcy, organizacje pozarządowe oraz rządowe miała za zadanie dokładne zbadanie problemu i opracowanie skutecznego rozwiązania. Na podstawie zebranych informacji postanowiono utworzyć organizację niebędącą pod wpływami ani rządu, ani prywatnych firm. Pierwszy zarząd powołano w 1999 roku, ale WRAP został oficjalnie zarejestrowany dopiero rok później.

Co zrobić, aby uzyskać certyfikat WRAP?
Szanse na zdobycie certyfikatu WRAP dany podmiot ma w momencie, kiedy spełnione jest wszystkich 12 zasad, które mają na celu weryfikację kandydatów i podanie wytycznych prawidłowego postępowania. Przyjrzyjmy się im dokładniej.
- Zgodność z prawem i przepisami dotyczącymi miejsca pracy
Wszystkie usługi i zasady działań muszą spełniać określone standardy oraz być zgodne z prawem zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym. Dotyczy to każdego aspektu prawa, od prawa pracy, aż po ochronę środowiska.
- Zakaz przymusu do pracy
Pracownicy pracują dobrowolnie, z własnej, nieprzymuszonej woli. Każdy z nich związany jest z pracodawcą umową ważną w świetle prawa i odpowiadającą wszystkim legalnym wymogom.
- Zakaz zatrudniania do pracy dzieci
Pracodawca nie może zatrudniać osób, które nie ukończyły 15 roku życia (14 w krajach mniej rozwiniętych lub nawet starszych, jeśli tak stanowi prawo w danym państwie). Młodzi pracownicy podlegają też dodatkowym przepisom, takim jak krótsze godziny pracy czy zakaz wykonywania pewnych zawodów.
- Zakaz prześladowania lub znęcania się
Kandydatów do otrzymania certyfikatu obowiązuje bezwzględny zakaz prześladowania, znęcania się, czy innych form kar cielesnych i psychicznych. Pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenia wszystkim osobom pełniącym funkcje przełożonych, które pozwalają im być dobrymi liderami i nie dopuszczą do wyżej wymienionych naruszeń.
- Wynagrodzenie i korzyści dla pracownika
Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie, które zgodnie z prawem nie może być niższe niż stawka minimalna w danym państwie. Dotyczy to również nadgodzin, ubezpieczenia i innych korzyści przewidzianych jako premie dla pracowników.
- Godziny pracy
Jest to kolejny aspekt, który odnosi się do zapisów prawnych w poszczególnych państwach. Nie można zmuszać pracowników do pracowania poza wyznaczonym czasem i ponad daną ilość godzin, chyba że jest to dobrowolne działanie pracującego.
- Zakaz dyskryminacji
Niezależnie od rasy, koloru skóry, pochodzenia, wieku, płci, orientacji, czy jakiegokolwiek innego czynnika mogącego być powodem dyskryminacji, pracodawca ma obowiązek traktować wszystkich równo. Brak dyskryminacji objawia się w wynagrodzeniu, powierzanych zadaniach, awansach czy zwolnieniach niekierowanych osobistymi przekonaniami, a obiektywną i profesjonalną opinią.
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
Ten punkt dotyczy zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy. Istotne jest zadbanie o bezpieczne środowisko w którym się znajdują oraz to, że wykonywana praca nie wpływa negatywnie na ich stan zdrowia. Pracownicy muszą mieć godne, komfortowe warunki pracy, które będą spełniały ich potrzeby.
- Wolność zrzeszania się i zbiorowych negocjacji
Pracownicy mogą zrzeszać się w grupy i jako grupa prowadzić rozmowy z pracodawcą. Pracodawca nie może też dyskryminować kogoś ze względu na przynależenie do takiego stowarzyszenia.
- Środowisko
Działania podmiotu ubiegającego się o certyfikat WRAP muszą uwzględniać troskę o środowisko. Muszą być świadome wpływu swoich czynów i zminimalizować oddziaływanie na środowisko naturalne, czy to przez wyrzucane odpady, produkowane toksyczne gazy i ciecze oraz każdą inną formę zakłócania funkcjonowania przyrody.
- Zgodność z przepisami celnymi
Przedsiębiorstwa mają przestrzegać przepisów celnych dotyczących transportu towarów. Wszystkie towary muszą być dokładnie oznaczone i opisane.
- Bezpieczeństwo
W celu zapewnienia bezpieczeństwa na najwyższym stopniu wszyscy ubiegający się o certyfikat WRAP muszą mieć opracowane szczegółowe procedury w sytuacjach niebezpiecznych. Do tego procedury te muszą podlegać ciągłej kontroli w celu zapewnienia ich skuteczności.
Podsumowanie
WRAP jest więc organem niezbędnym we współczesnym, rozwijającym się w niesamowitym tempie świecie. Czuwa nad prawidłowymi warunkami i godnym traktowaniem pracowników, chroni ich przed wyzyskiem i niesprawiedliwością ze strony pracodawców. Pełni funkcję stróża i gwarancji jakości warunków wykonywania usług.
