Powstaje centrum badawcze TCL w Polsce

Chiński koncern TCL uruchamia w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. Będzie to największy ośrodek badawczy tej firmy poza Chinami. Centrum badawcze TCL w Polsce pracować będzie nad rozwojem sztucznej inteligencji i możliwością jej zastosowania w sprzętach domowych.

centrum badawcze TCL w Polsce

Centrum badawcze TCL w Polsce

Chiński koncern TCL zajmuje się produkcją telewizorów, telefonów i smartfonów oraz urządzeń gospodarstwa domowego: lodówek, pralek, klimatyzatorów. Jest trzecim największym producentem telewizorów na świecie. To właściciel takich marek jak BlackBerry, Alcatel, Thomson czy Palm. Firma posiada już na świecie 26 placówek rozwojowo-badawczych, w których pracuje 7000 osób. Centrum badawcze TCL w Polsce będzie największym poza Chinami. Powstanie w Warszawie i zatrudni ponad 100 inżynierów. TCL posiada już w polskim Żyrardowie fabrykę telewizorów.

Centrum badawcze TCL w Polsce ma zajmować się przede wszystkim rozwojem sztucznej inteligencji. Naukowcy będą pracować głównie nad nowymi możliwościami interakcji człowieka z urządzeniami. Między innymi mają to być projekty związane z rozpoznawaniem mowy i analizą obrazu. Ich realizacja pozwoli na wygodniejsze użytkowanie z takich sprzętów domowych jak telefony, telewizory, lodówki czy zmywarki. Według planu, człowiek będzie komunikować się za pomocą głosu z urządzeniami, ponieważ jest to dla niego najbardziej naturalny sposób porozumiewania. Ośrodek ma również zajmować się analizą big data. Według Bartosza Biskupskiego, szefa centrum badawczego TCL w Polsce, realizowane projekty przyczynią się do technologicznej rewolucji.

Centra badawczo-rozwojowe w Polsce

Chińczycy chcą współpracować z naukowcami o umiejętnościach matematycznych i algorytmicznych. Polscy naukowcy w tej dziedzinie reprezentują bardzo wysoki, rozpoznawalny na świecie poziom. Stąd chęć otworzenia centrum badawczo-rozwojowego TCL właśnie w Polsce. Chińska firma nie jest jedyną. Coraz więcej innowacyjnych globalnych firm otwiera swoje ośrodki badawczo-rozwojowe właśnie w Polsce. W naszym kraju swoje centra badawcze uruchomili już tacy giganci z branż technologicznej czy farmaceutycznej jak: BSH, Amazon, Samsung, Nokia, Intel, Roche i Fujitsu. W kwestii otwierania własnych centrów badawczo-rozwojowych, polskie firmy wciąż pozostają w tyle względem innych krajów Unii Europejskiej. Polska staje się jednak popularnym miejscem tego typu inwestycji zagranicznych firm. Także chińskich. Chiny natomiast wyrastają na światowego lidera research & development i bardzo intensywnie pracują nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9