Artykuły dekoracyjne z Chin

Według informatora ekonomicznego serwisu gov.pl meble i inne przedmioty do wyposażenia wnętrz stanowią 4.3% polskiego importu z Chin. Do tej kategorii można zaliczyć również wszelkie artykuły dekoracyjne, takie jak wazony, rzeźby, poduszki, lampki ozdobne, świeczki zapachowe czy wiele innych. Z poniższych punktów dowiedzą się Państwo, gdzie znajduje się najwięcej chińskich dostawców tego typu towarów, jak można z nimi nawiązać współpracę oraz na co szczególnie należy zwrócić uwagę, jeśli już zdecydujemy się podjąć takiego przedsięwzięcia.

Artykuły dekoracyjne z Chin

Zagłębia produkcyjne oraz targi w Chinach

W Chinach znajduje się wielu producentów artykułów dekoracyjnych. Na portalu Made-in-China można zauważyć, że najbogatszą pod tym względem prowincją jest Guangdong, a w niej miasta: Shenzhen, Kanton, Foshan, Dongguan i Zhongshan. Kolejne prowincje w kolejności to: Zhejiang, Shandong, Jiangsu, Fujian, Hebei oraz miasto Szanghaj. Z powodu tak wielu różnych możliwości, przedsiębiorcom zalecany jest udział w chińskich targach i bezpośrednie porównanie ofert producentów. Poniżej, w kolejności chronologicznej, przedstawiona została lista nadchodzących targów, na których można odnaleźć producentów tego rodzaju towarów:

zagłebia - artykuły dekoracyjne z Chin
artykuły dekoracyjne
  • China (Shenzhen) International Gifts, Handicrafts, Watches & Houseware Fair

Lokalizacja: Shenzhen World Exhibition & Convention Center, Shenzhen

Szacowana liczba wystawców: 3500

Oficjalna strona internetowa: https://www.chinagiftsfair.com/

Dwudziesta ósma edycja targów w Szenzhen, tak samo jak Targi Kantońskie, odbywa się zarówno w pierwszej, jak i drugiej połowie roku (patrz: punkt 5). Na 160 tys. m2 prezentowana jest szeroka gama ponad 500 tys. produktów z zakresu dóbr konsumpcyjnych, podarunków, artykułów dekoracyjnych czy domowych. Wstęp darmowy.

  • Hong Kong Gifts & Premium Fair/ Hong Kong Houseware Fair

Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong

Szacowana liczba wystawców: 4380/2160

Oficjalna strona internetowa: https://event.hktdc.com/

W tym roku odbędzie się już 35. edycja Hong Kong Gifts & Premium Fair. W tym samym czasie i miejscu odwiedzający mogą zapoznać się także z ofertą HK Houseware Fair tego samego organizatora. Wystawiane produkty obejmują: podarunki, artykuły domowe, artykuły dekoracyjne, akcesoria kuchenne, kosmetyki, produkty fitness oraz towary do odpoczynku na świeżym powietrzu. Darmowa rejestracja online.

  • MEGA show Hong Kong

Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong

Szacowana liczba wystawców: 3500

Oficjalna strona internetowa: https://www.mega-show.com/en-index.php

MEGA Show Hong Kong, które swoją pierwszą edycję miało 28 lat temu, to zespół ośmiu wystaw rozłożonych na dwa tygodnie. Pierwsze pasmo obejmuje 5 z nich: podarunki, artykuły domowe oraz kuchenne, ozdoby świąteczne, zabawki i produkty dla dzieci oraz artykuły sportowe. Obowiązuje darmowa rejestracja online lub opłata HK$100 na miejscu.

Dekoracje z Chin
  • China (Shenzhen) International Gift and Home Products Fair

Lokalizacja: Shenzhen World Exhibition & Convention Center, Shenzhen

Szacowana liczba wystawców: 3500

Oficjalna strona internetowa: https://www.chinagiftsfair.com/

Jesienna edycja targów w Shenzhen, przyciągających każdego roku tysiące odwiedzających z całego świata. Wstęp darmowy.

  • Canton Fair (Targi Kantońskie)

Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton

Szacowana liczba wystawców: 25 000 (wszystkie 3 fazy)

Oficjalna strona internetowa: http://www.cantonfair.org.cn/en/index.aspx

Targi w Kantonie przyciągają dziesiątki tysięcy odwiedzających z ponad dwustu krajów. Tradycyjnie targi dzielą się na trzy fazy, a druga z nich obejmuje dobra konsumpcyjne, artykuły dekoracyjne oraz podarunki. Odbywa się ona na powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych – na taką skalę trzeba się koniecznie dobrze przygotować. Obowiązuje rejestracja online.

  • Shanghai International Gifts & Home Products Expo

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Center, Szanghaj

Szacowana liczba wystawców: 1200

Oficjalna strona internetowa: http://www.giftyh.com/

Tegoroczne targi oferują szeroką gamę artykułów dekoracyjnych do domu oraz biura, a także wszelkich podarunków. Obowiązuje rejestracja online.

Po nawiązaniu kontaktu z producentem (online lub na targach) warto odwiedzić – samemu bądź z pomocą zatrudnionej do tego osoby – miejsce produkcji i bezpośrednio skontrolować wiarygodność przyszłego dostawcy.

Szkolenie Online - Import z Chin

Artykuły dekoracyjne z Chin – Na co zwrócić uwagę

Podstawowe zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę w przypadku importu artykułów dekoracyjnych, to cło oraz wymagane certyfikaty i oznaczenia produktu.

Cło z Chin

Aktualne wymogi celne można sprawdzić w serwisie ISZTAR, ale należy pamiętać, że zanim się do tego zabierzemy, musimy wiedzieć dokładnie, z czego oraz jak wykonany jest zamawiany przez nas produkt, ponieważ może mieć to niebanalne znaczenie. Przykładowo: cło na ceramiczna statuetkę nie wykonaną ręcznie wynosi 3.5%, natomiast na podobną statuetkę, ale wykonaną ręcznie z porcelany chińskiej, cło wynosi już 6%. Na niektóre produkty np. zwykłe drewniane ramki na zdjęcia obowiązuje zero procentowe cło.

Przykładowe produkty wraz z kodem HS oraz wysokością cła:

6912 00 21 11   Kubki     5%

9404 90 90 00   Poduszki wypchane tworzywem sztucznym         3.7%

3926 10 00 00   Ramki na zdjęcie z tworzywa sztucznego (Artykuły biurowe)        6.5%

4414 00 90 00   Drewniane ramki na zdjęcie        0%

7013 10 00 00   Wazony (z tworzywa szklano-ceramicznego)       11%

9405 30 00 00   Lampki dekoracyjne w rodzaju lampek świątecznych       3.7%

6913 90 10 90   Ceramiczna statuetka nie wykonana ręcznie       3.5%

6913 10 00 10   Ceramiczna statuetka z porcelany chińskiej wykonana ręcznie    6%

7009 92 00 00   Lustro w ramie  4%

5702 20 00 00   Dywanik podłogowy z włókna kokosowego         4%

9701 10 00 00   Obraz wykonany ręcznie (nieprzemysłowy)          0%

4911 91 00 90   Obrazki, rysunki, fotografie        0%

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Artykuły dekoracyjne z Chin – Oznaczenia towarów

Kolejna ważna kwestia to oznaczenia towarów. Na każdy produkt należy spojrzeć z osobna pod względem wymaganych certyfikatów oraz bezpieczeństwa konsumenta. Większość dekoracji takich jak wazony czy rzeźby nie powinna ich potrzebować, ale jeśli mówimy już o figurkach, które przypominają zabawki czy o ozdobnych kubkach, sprawy mogą być bardziej skomplikowane.

W skrócie, wszelkie wyroby elektroniczne oraz zabawki muszą mieć oznakowanie CE (nie mylić z China Export), a te pierwsze dodatkowo symbol przekreślonego kosza na śmieci (tak samo należy postąpić w przypadku sprzętu elektrycznego). Towary przeznaczone do kontaktu z żywnością lub takie, które można do tego przeznaczyć np. kubki dekoracyjne – mogą wymagać oznaczenia „do kontaktu z żywnością”. Jest to symbol kieliszka i widelca.

W przypadku niektórych artykułów dekoracyjnych granice między ich możliwymi funkcjami czasem się zacierają i trzeba mieć to na uwadze. Przykładowo, dekoracyjna kula śnieżna może być również traktowana jako zabawka. Nie należy jednak oznaczać produktów symbolem CE na zapas, gdyż jego niewłaściwe użycie, tak jak i zaniedbanie, może owocować surową karą. W przypadku importu obowiązek dopilnowania odpowiednich certyfikatów i oznaczeń spoczywa na importerze, a nie producencie, dlatego w żadnym wypadku nie można go zaniechać.

Podsumowując, import artykułów dekoracyjnych, mimo że z pozoru niewymagający dużego namysłu, wiąże się z wieloma ważnymi zagadnieniami. Trzeba mieć to na uwadze zarówno na początku, w trakcie, jak i pod koniec całego procesu.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *