Zakupy na AliExpress podrożeją o VAT

Według statystyk ponad połowa Polaków robi zakupy przez internet. Szczególnie popularne są zakupy na chińskich platformach e-commerce, takich jak AliExpress, Gearbest czy Banggood. Przyczyny popularności zakupów we wspomnianych serwisach to oferowane tam niskie ceny towarów oraz możliwość ich dostarczenia do odbiorcy z pominięciem opłat celnych oraz podatków. To jednak może się wkrótce zmienić. Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi od początku 2021 przesyłki z Chin zakupione na AliExpress i nie tylko będą w Polsce droższe. Celem wprowadzanych zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego VAT w ramach przesyłek e-commerce z krajów trzecich.

aliexpress vat

Zakupy na AliExpress – Jak jest teraz?

Obecnie dokonując zakupów na azjatyckich platformach zakupowych możemy wyróżnić trzy główne zasady, które odnoszą się do zwolnienia z opłat celnych i podatku VAT. Prezentują się one następująco:

OpłatyDo 22 euroOd 22 do 150 euroPowyżej 150 euro
CłoNIENIETAK
VATNIETAKTAK

Sprzedawcy z Azji bardzo często wykorzystują lukę prawną polegającą na wysyłaniu zakupionych niewielkich towarów w formie listów, a one nie podlegają w Polsce opłatom celnym oraz nie są obciążone podatkiem VAT. Natomiast większe przesyłki oznacza się jako próbki lub prezenty, co z kolei zwalnia taką formę dostarczania paczki z VAT-u. Efektem wykorzystywania takiej luki prawnej jest ogromna liczba przesyłek docierających z Chin do polskich konsumentów. Obejście uiszczenia cła i podatku VAT przynosi Skarbowi Państwa duże straty w budżecie. Z tego powodu opracowywane są zmiany, które mają wejść w życie już w 2021 r.

O zwolnieniach z cła i podatku VAT przy imporcie z Chin czytaj więcej w naszym poprzednim artykule.

Szkolenie Online: Import z Chin

Zakupy na AliExpress – VAT-em od 2021

Niedawno pojawiła się informacja, że zgodnie z przepisami unijnymi od 1 stycznia 2021 r. pojawią się nowe regulacje dotyczące zagranicznych przesyłek docierających do Polski. Zgodnie z nowym przepisem każda przesyłka z krajów trzecich będzie podlegała procedurze celnej i konieczności dokonania zgłoszenia celnego. Nowe przepisy zniosą obecnie obowiązujące zwolnienie od podatku VAT na import przesyłek spoza UE o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Należności celne i podatkowe w przypadku towarów o wartości powyżej 150 euro pozostają bez zmian.

OpłatyOd 0 do 150 euroPowyżej 150 euro
CłoNIETAK
VATTAKTAK

UWAGA: Na podstawie art. 23 i 25 i art. 26 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z 16.11.2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, w przypadku towarów wysyłanych osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne bez żadnego rodzaju opłat o wartości rzeczywistej do 45 euro na każdą przesyłkę, nadal będzie miało zastosowanie zwolnienie z należności celnych i podatkowych.

Wprowadzanie zmian

Krajowa Administracja Skarbowa podjęła już działania związane z wdrożeniem nowych zasad w zakresie obsługi odpraw celnych. Wprowadzenie zmian oznacza zmianę systemów informatycznych, które obsługują zgłoszenia celne zarówno po stronie KAS jak i Poczty Polskiej i firm kurierskich. Od 2021 roku między KAS a Pocztą Polską będzie zapewniona elektroniczna wymiana danych. Według przepisów prawa celnego, Poczta Polska musi przekazywać dane do systemów celnych na rzecz odbiorców przesyłek i przyjąć rolę zgłaszającego. Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 r, każda przesyłka z towarem nadana poza obszarem celnym UE będzie zgłaszana przez Pocztę Polską do odprawy celnej importowej.

W Szwecji po wprowadzeniu nowych zmian w opodatkowaniu paczek z krajów trzecich gwałtownie zmalał wolumen sprzedaży. Prognozy przeprowadzone przez International Postal Corporation wskazują, że po wprowadzeniu zmian może nastąpić zmniejszenie wolumenu o od 30 do 40%. Poczta Polska opracowuje jak najbardziej elastyczny system, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i strat.

Zmiany, które mają wejść w życie od 2021 roku z pewnością cieszą małych i średnich przedsiębiorców sprzedających towary na Allegro. Sprzedawcy nie ukrywają, że uszczelnienie systemu podatkowego VAT dla przesyłek z krajów trzecich jest dla nich bardzo korzystne.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 13