Zakupy na AliExpress podrożały o VAT

Według statystyk ponad połowa Polaków robi zakupy przez internet. Szczególnie popularne są zakupy na chińskich platformach e-commerce, takich jak AliExpress, Gearbest czy Banggood. Przyczyny popularności zakupów we wspomnianych serwisach to oferowane tam niskie ceny towarów oraz możliwość ich dostarczenia do odbiorcy z pominięciem opłat celnych oraz podatków. Zgodnie z przepisami unijnymi od początku 2021 r. przesyłki z Chin zakupione na AliExpress i nie tylko są w Polsce droższe. Celem wprowadzonych zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego VAT w ramach przesyłek e-commerce z krajów trzecich.

AliExpress podatek VAT

Zakupy na AliExpress – jak było?

Przed nowymi regulacjami dokonując zakupów na azjatyckich platformach zakupowych można było wyróżnić trzy główne zasady, które odnoszą się do zwolnienia z opłat celnych i podatku VAT. Prezentowały się one następująco:

OpłatyDo 22 euroOd 22 do 150 euroPowyżej 150 euro
CłoNIENIETAK
VATNIETAKTAK

Pewnym sposobem na ominięcie podatku było oznaczenie przesyłki jako próbki lub prezentu. Efektem wykorzystywania takiej luki prawnej była ogromna liczba przesyłek docierających z Chin do polskich konsumentów. Obejście uiszczenia cła i podatku VAT przynosiło Skarbowi Państwa duże straty w budżecie. Z tego powodu wprowadzono pewne zmiany w 2021 r.

O zwolnieniach z cła i podatku VAT przy imporcie z Chin czytaj więcej w naszym poprzednim artykule.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Zakupy na AliExpress z VAT-em od 2021

Zgodnie z przepisami unijnymi od 1 stycznia 2021 r. każda przesyłka z krajów trzecich (spoza UE) podlega procedurze celnej i konieczności dokonania zgłoszenia celnego. Przepisy znoszą dotychczasowe zwolnienie od podatku VAT na import przesyłek spoza UE o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Należności celne i podatkowe w przypadku towarów o wartości 150 euro i powyżej pozostają bez zmian.

OpłatyOd 0 do 150 euro150 euro i więcej
CłoNIETAK
VATTAKTAK

UWAGA: Na podstawie art. 23 i 25 i art. 26 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z 16.11.2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, w przypadku towarów wysyłanych osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne bez żadnego rodzaju opłat o wartości rzeczywistej do 45 euro na każdą przesyłkę, nadal będzie miało zastosowanie zwolnienie z należności celnych i podatkowych.

Wprowadzanie zmian

Wprowadzenie zmian oznacza zmianę systemów informatycznych, które obsługują zgłoszenia celne zarówno po stronie KAS jak i Poczty Polskiej i firm kurierskich. Od 2021 roku między KAS a Pocztą Polską zapewniona jest elektroniczna wymiana danych. Według przepisów prawa celnego, Poczta Polska musi przekazywać dane do systemów celnych na rzecz odbiorców przesyłek i przyjąć rolę zgłaszającego. Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 r. każda przesyłka z towarem nadana poza obszarem celnym UE jest zgłaszana przez Pocztę Polską do odprawy celnej importowej.

W Szwecji po wprowadzeniu nowych zmian w opodatkowaniu paczek z krajów trzecich gwałtownie zmalał wolumen sprzedaży. Prognozy przeprowadzone przez International Postal Corporation wskazują, że po wprowadzeniu zmian może nastąpić zmniejszenie wolumenu o od 30 do 40%. Poczta Polska opracowuje jak najbardziej elastyczny system, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i strat.

Opisywane zmiany, które weszły w życie w 2021 r. z pewnością cieszą małych i średnich przedsiębiorców sprzedających towary na Allegro. Sprzedawcy nie ukrywają, że uszczelnienie systemu podatkowego VAT dla przesyłek z krajów trzecich jest dla nich bardzo korzystne.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 22