Alibaba Trade Assurance i sposoby płatności

Alibaba to w skrócie katalog dostawców, czyli platforma internetowa stworzona do wyszukiwania fabryk i firm handlowych w Chinach i innych krajach na całym świecie. Przy czym za pośrednictwem systemu płatności Alipay, witryna stała się również jedną z największych chińskich firm finansowych. Ze względu na ogromną ilość klientów Alibaba oferuje szeroką ofertę sposobów płatności, od kart kredytowych, przez Paypal, aż po akredytywę. W przypadku, gdy sprzedawca nie wyśle produktów w ustalonym terminie lub nie dotrzyma wszystkich wymagań dotyczących jakości towaru, Alibaba Trade Assurance pozwala kupującemu ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Alibaba płatności

Alibaba Trade Assurance – konieczne opłaty

Chociaż usługa Trade Assurance jest teoretycznie bezpłatna, to klienci muszą ponieść opłatę za:

1) Opłatę za przetwarzanie płatności w przypadku płatności za pośrednictwem:

  • karty kredytowej – opłatę manipulacyjną w wysokości wynosi 2,95% całkowitej kwoty transakcji, która jest automatycznie potrącana po dokonaniu płatności. Płatność zajmuje 2 do 3 dni.
  • płatności online przez bank – opłata za przetwarzanie różni się dla konkretnych kwot płatności. Potrzeba 4-5 dni roboczych (w przypadku konta w USA) i 9-10 dni roboczych (w przypadku konta SEPA) na przybycie po odjęciu płatności przez Alibaba.com z konta.
  • transferu telegraficznego T / T – opłata manipulacyjna zależy od regionu i banków. W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się ze swoim bankiem. Zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni roboczych.
  • Western Union – opłata za przetwarzanie różni się od różnych kwot płatności. Przybycie zajmuje 1 dzień roboczy.
  • Boleto – opłata manipulacyjna wynosi 1,35% całkowitej kwoty transakcji. Zajmuje 2-4 dni robocze.
  • Pay Later – brak opłaty manipulacyjnej. Zajmuje 1-3 dni robocze. Jest dostępny tylko dla niektórych amerykańskich kupców zaproszonych przez Alibaba. Kupujący nie mogą zapłacić więcej niż przyznany kredyt.
  • E-Checking – opłata transakcyjna to 15 USD za transakcję. Zajmuje 4-5 dni roboczych.

2) Opłatę za usługę od sprzedawcy po otrzymaniu płatności

Dla kwoty zamówienia 5000 USD: sprzedawca musi zapłacić 5% za produkty hurtowe; 1% lub 2% w przypadku produktów niestandardowych (1% zamówienia należy wysłać za pośrednictwem usługi logistycznej Alibaba, 2% zamówienia nie jest wysyłane za pośrednictwem usługi logistycznej Alibaba). Natomiast dla kwoty zamówienia przekraczającej 5000 USD: brak opłaty serwisowej od sprzedawcy, a zamówienie należy wyeksportować za pomocą One Touch.

Alibaba rodzaje płatności

Alibaba – szczegółowe omówienie sposobów płatności

Alibaba.com integruje się z szeregiem istniejących systemów płatności, w tym z kartami kredytowymi, transferem telegraficznym czy Western Union. Przelewy są jedną z najczęściej stosowaną metodą płatności na świecie. Okazuje się, że banki pobierają zazwyczaj stałą opłatę przelewową w wysokości od 30 do 50 USD.

Karty kredytowe

Zalety: Płatności wymagają 2 godzin, aby dotrzeć do wyznaczonego konta bankowego dostawcy.
Wady: Obsługiwane są karty Visa i MasterCard. Limit płatności na transakcję wynosi 12 000 USD.

Przelew bankowy lub T / T (Transfer telegraficzny)

Zalety: Powszechnie akceptowane na całym świecie. Dodatkowo naprawiono opłaty za przelew bankowy, które są szczególnie korzystne dla większych zamówień. Poza tym istnieje możliwość negocjowania warunków płatności w przypadku mniejszej wpłaty z góry i późniejszej wypłaty salda – tym samym zmniejsza również ryzyko i zwalnia przepływy pieniężne.
Wady: Proces zajmuje od 5-7 dni roboczych. Należy uważać na kruczki w umowach – wszelkie błędy przy dokonywaniu przelewu spowodują ogromne opóźnienia.
Zalecenie: Skorzystaj z niskich kosztów stałych i użyj T/T do większych zamówień u zaufanych dostawców.

Boleto

Opcja dostępna tylko w przypadku, gdy kraj rejestracji i adres dostawy zamówienia znajdują się w Brazylii. Obsługiwana waluta: USD. Opłata manipulacyjna: 1,35% płatności. Zwrot: ten sam proces zwrotu co w przypadku karty kredytowej, a otrzymanie zwrotu trwa 10-15 dni roboczych.

Zalety: Płatność dotrze w ciągu 2-4 dni roboczych.
Wady: Opcja płatności niedostępna przy używaniu aplikacji telefonicznej Alibaba – możliwa jedynie dla komputerów. Limit płatności skumulowany do 3000 USD miesięcznie na konto.

Szkolenie: Import z Chin

Pay Later

Nowy sposób płacenia za zlecenia Trade Assurance.

Zalety: Limit wynosi nawet do 150 000 USD w ramach programu Pay Later. Transfer zajmuje od 5-7 dni. Konkurencyjne stawki. Korzystne warunki. Brak opłat za transakcje na zamówienie.
Wady: Opcja dostępna tylko dla Stanów Zjednoczonych. Opłata za zwrot każdorazowo wynosi 250 RMB.

E-Checking

Dostępny tylko dla kupujących z kontami czekowymi z dowolnego banku w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Zalety: Niskie opłaty transakcyjne (15 USD za transakcję). Szybkie przelewy (po zweryfikowaniu konta czekowego i autoryzacji Alibaba.com w ciągu 4-5 dni roboczych odliczenia płatności w Twoim imieniu).

Online Transfer

Nowy sposób płacenia w 16 krajach europejskich, w tym w Polsce. Alibaba nawiązała współpracę z Trustly i Ingenico, którzy realizują te płatności.

Zalety: Płatność realizowana w złotówkach.
Wady: Pobierana jest dodatkowa opłata w zależności od wysokości transferu. Zamówienie o wartości od 1 do 1000 USD to koszt 15 USD. Od 1001 do 10 000 dolarów to koszt 20 USD. Jeśli wartość zamówienia wyniesie ponad 10 000 USD to dodatkowy koszt jaki poniesiemy to 25 dolarów.

Alibaba Trade Assurance – Porównanie metod płatności

Najczęściej stosowaną i zalecaną praktyką jest przelew telegraficzny T/T w USD przez Trade Assurance.  Przelewy bezpośrednie na chińskie konta wymagają zachowania ostrożności i raczej nie są stosowane jeśli nie zna się osobiście odbiorcy przelewu. Ogólnie w przypadku małych importerów najczęściej stosowanymi metodami płatności są: karty bankowe, przelewy bankowy lub „T / T” . Dla dużych zamówień zaleca się korzystanie z T/T. Taki schemat warto zachować bez względu na długość współpracy z dostawcą czy poziom zaufania. Poza tym należy pamiętać, że maksymalna kwota transakcji przy płatności kartą kredytową wynosi 20 000 USD. Dodatkowo operatorzy kart kredytowych pobierają wyższą opłatę transakcyjną w porównaniu do płatności T/ T.

Niepolecane:
Western Union – zapewnia niewielką ochronę i niesie ze sobą wysokie ryzyko oszustwa.

Dowiedz się więcej:

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 12