Alibaba Trade Assurance i sposoby płatności

Alibaba to w skrócie katalog dostawców, czyli platforma internetowa stworzona do wyszukiwania fabryk i firm handlowych w Chinach i innych krajach na całym świecie. Przy czym za pośrednictwem systemu płatności Alipay, witryna stała się również jedną z największych chińskich firm finansowych. Ze względu na ogromną ilość klientów Alibaba oferuje szeroką ofertę sposobów płatności, od kart kredytowych, przez Paypal, aż po akredytywę. W przypadku, gdy sprzedawca nie wyśle produktów w ustalonym terminie lub nie dotrzyma wszystkich wymagań dotyczących jakości towaru, Alibaba Trade Assurance pozwala kupującemu ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Alibaba płatności

Alibaba Trade Assurance – konieczne opłaty

Chociaż usługa Trade Assurance jest teoretycznie bezpłatna, to klienci muszą ponieść opłatę za:

1) Opłatę za przetwarzanie płatności w przypadku płatności za pośrednictwem:

  • karty kredytowej – opłatę manipulacyjną w wysokości wynosi 2,95% całkowitej kwoty transakcji, która jest automatycznie potrącana po dokonaniu płatności. Płatność zajmuje 2 do 3 dni.
  • płatności online przez bank – opłata za przetwarzanie różni się dla konkretnych kwot płatności. Potrzeba 4-5 dni roboczych (w przypadku konta w USA) i 9-10 dni roboczych (w przypadku konta SEPA) na przybycie po odjęciu płatności przez Alibaba.com z konta.
  • transferu telegraficznego T / T – opłata manipulacyjna zależy od regionu i banków. W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się ze swoim bankiem. Zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni roboczych.
  • Western Union – opłata za przetwarzanie różni się od różnych kwot płatności. Przybycie zajmuje 1 dzień roboczy.
  • Boleto – opłata manipulacyjna wynosi 1,35% całkowitej kwoty transakcji. Zajmuje 2-4 dni robocze.
  • Pay Later – brak opłaty manipulacyjnej. Zajmuje 1-3 dni robocze. Jest dostępny tylko dla niektórych amerykańskich kupców zaproszonych przez Alibaba. Kupujący nie mogą zapłacić więcej niż przyznany kredyt.
  • E-Checking – opłata transakcyjna to 15 USD za transakcję. Zajmuje 4-5 dni roboczych.

2) Opłatę za usługę od sprzedawcy po otrzymaniu płatności

Dla kwoty zamówienia 5000 USD: sprzedawca musi zapłacić 5% za produkty hurtowe; 1% lub 2% w przypadku produktów niestandardowych (1% zamówienia należy wysłać za pośrednictwem usługi logistycznej Alibaba, 2% zamówienia nie jest wysyłane za pośrednictwem usługi logistycznej Alibaba). Natomiast dla kwoty zamówienia przekraczającej 5000 USD: brak opłaty serwisowej od sprzedawcy, a zamówienie należy wyeksportować za pomocą One Touch.

Alibaba rodzaje płatności

Alibaba – szczegółowe omówienie sposobów płatności

Alibaba.com integruje się z szeregiem istniejących systemów płatności, w tym z kartami kredytowymi, transferem telegraficznym czy Western Union. Przelewy są jedną z najczęściej stosowaną metodą płatności na świecie. Okazuje się, że banki pobierają zazwyczaj stałą opłatę przelewową w wysokości od 30 do 50 USD.

Karty kredytowe

Zalety: Płatności wymagają 2 godzin, aby dotrzeć do wyznaczonego konta bankowego dostawcy.
Wady: Obsługiwane są karty Visa i MasterCard. Limit płatności na transakcję wynosi 12 000 USD.

Przelew bankowy lub T / T (Transfer telegraficzny)

Zalety: Powszechnie akceptowane na całym świecie. Dodatkowo naprawiono opłaty za przelew bankowy, które są szczególnie korzystne dla większych zamówień. Poza tym istnieje możliwość negocjowania warunków płatności w przypadku mniejszej wpłaty z góry i późniejszej wypłaty salda – tym samym zmniejsza również ryzyko i zwalnia przepływy pieniężne.
Wady: Proces zajmuje od 5-7 dni roboczych. Należy uważać na kruczki w umowach – wszelkie błędy przy dokonywaniu przelewu spowodują ogromne opóźnienia.
Zalecenie: Skorzystaj z niskich kosztów stałych i użyj T/T do większych zamówień u zaufanych dostawców.

Boleto

Opcja dostępna tylko w przypadku, gdy kraj rejestracji i adres dostawy zamówienia znajdują się w Brazylii. Obsługiwana waluta: USD. Opłata manipulacyjna: 1,35% płatności. Zwrot: ten sam proces zwrotu co w przypadku karty kredytowej, a otrzymanie zwrotu trwa 10-15 dni roboczych.

Zalety: Płatność dotrze w ciągu 2-4 dni roboczych.
Wady: Opcja płatności niedostępna przy używaniu aplikacji telefonicznej Alibaba – możliwa jedynie dla komputerów. Limit płatności skumulowany do 3000 USD miesięcznie na konto.

Szkolenie: Import z Chin

Pay Later

Nowy sposób płacenia za zlecenia Trade Assurance.

Zalety: Limit wynosi nawet do 150 000 USD w ramach programu Pay Later. Transfer zajmuje od 5-7 dni. Konkurencyjne stawki. Korzystne warunki. Brak opłat za transakcje na zamówienie.
Wady: Opcja dostępna tylko dla Stanów Zjednoczonych. Opłata za zwrot każdorazowo wynosi 250 RMB.

E-Checking

Dostępny tylko dla kupujących z kontami czekowymi z dowolnego banku w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Zalety: Niskie opłaty transakcyjne (15 USD za transakcję). Szybkie przelewy (po zweryfikowaniu konta czekowego i autoryzacji Alibaba.com w ciągu 4-5 dni roboczych odliczenia płatności w Twoim imieniu).

Alibaba Trade Assurance – Porównanie metod płatności

Najczęściej stosowaną i zalecaną praktyką jest przelew telegraficzny T/T w USD przez Trade Assurance.  Przelewy bezpośrednie na chińskie konta wymagają zachowania ostrożności i raczej nie są stosowane jeśli nie zna się osobiście odbiorcy przelewu. Ogólnie w przypadku małych importerów najczęściej stosowanymi metodami płatności są: karty bankowe, przelewy bankowy lub „T / T” . Dla dużych zamówień zaleca się korzystanie z T/T. Taki schemat warto zachować bez względu na długość współpracy z dostawcą czy poziom zaufania. Poza tym należy pamiętać, że maksymalna kwota transakcji przy płatności kartą kredytową wynosi 20 000 USD. Dodatkowo operatorzy kart kredytowych pobierają wyższą opłatę transakcyjną w porównaniu do płatności T/ T.

Niepolecane:
Western Union – zapewnia niewielką ochronę i niesie ze sobą wysokie ryzyko oszustwa.

Dowiedz się więcej: